Warto zwiedzić

Zwiedzanie kopalni obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicy.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju. Żywo interesuje się również sztuką papieru, współpracując z artystami tworzącymi dzieła sztuki z papieru. Ponadto głośną stała się oferta edukacyjna muzeum oraz działalność naukowo-badawcza. Bogate zbiory i unikatowy na skalę Polski księgozbiór z zakresu historii papiernictwa, jak też zainteresowania i dorobek pracowników, są źródłem wielu sukcesów; w prestiżowym konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury Wydarzenie muzealne roku, dusznickie muzeum zdobyło aż 6 nagród i wyróżnień.

Najbardziej znaną będąca, w skali całego kraju, unikatowym dziełem kultury religijnej jest kaplica w Czermnej, zwana kaplicą czaszek. Zlokalizowana koło kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czermnej – jest jedną z największych osobliwości naszego regionu i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce.

Najdłuższa jaskinia Sudetów liczy około 2500 m korytarzy, jest jednocześnie jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Została odkryta w 1966 roku i stała się sensacją naukową na skalę europejską. Znaleziono tu olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości gatunków już wymarłych. Od licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego wzięła swoją nazwę. Jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w tej części Kotliny Kłodzkiej. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.).

Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi.

Ogród Bajek w Międzygórzu to urocze i malownicze miejsce, które wznosi się na wysokości 780 m n.p.m. Ogród zajmuje 0,23 ha powierzchni i jest wypełniony licznymi postaciami z bajek, baśni i legend. Miejsce to powstało po I wojnie światowej za sprawą Izydora Kreistena, pracownika leśnego, który w ciągu 20 lat zasadził tu wiele ozdobnych gatunków roślin ogrodowych, a przede wszystkim stworzył wspaniale bajkowe postacie. Swoje dzieła budował z korzeni, gałęzi oraz kory drzew. Na przestrzeni lat ogród ulegał zniszczeniom, ale w 1985 r. został przejęty przez oddział PTTK im. M. Orłowicza w Międzygórzu i odnowiony. Wśród postaci, jakie możemy podziwiać na terenie tego uroczego miejsca znajdują się: Kot w Butach, Koziołek i Matołek, Jaś i Małgosia, Gargamel, Pinokio, Bolek i Lolek, Duch Gór oraz wiele innych.

Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów.

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.

Park Zdrojowy położony jest w centralnej części miasta. Obszar założenia parkowego ograniczony jest ulicami: Parkową i Zdrojową. Jego powierzchnia wynosi 12,97 ha. Najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią jest Park Centralny. Główną osią parku jest główna promenada, biegnąca od pijalni ku obeliskowi Adama Mickiewicza. Tutaj znajduje się podświetlana fontanna oraz Park Szachowy. Główna promenada prowadzi w górę, do Parku Leśnego z różanecznikami. Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i…