Zapora na rzece Morawka, zwana potocznie tamą w Stroniu jest już od ponad stu lat stałym elementem krajobrazu Stronia Śląskiego. Jednak dopiero od niedawna możemy cieszyć dostępem do poprowadzonej przez nią ścieżki. Ze szczytu rozciąga się przyjemny widok na okolicę, a sam potok Morawki również tworzy sielankowy nastrój. Oto garść informacji o tym obiekcie.
Zapora Wodna Stronie Śląskie – historia obiektu
Zapora wodna na Morawce może pochwalić się dość długą, bo ponad stuletnią historią. Na przełomie XIX i XX wieku Stronie Śląskie rozwijało się bardzo dynamicznie – powstała linia kolejowa, a dzięki temu prosperowała także tutejsza huta szkła i rozwijała się turystyka. Z rozwojem tym związana jest także budowa zapory wodnej, która miała miejsce w latach 1906-1908. Ziemno-betonowa konstrukcja służyła mieszkańcom i była stale usprawniana, dzięki czemu kilkukrotnie pomogła uporać się z występującymi na tych terenach powodziami. Od niedawna mieszkańcy osiedla Morawka zawdzięczającego swoją nazwę potokowi, mogą cieszyć się możliwością przekroczenia go zarówno pieszo, jak i rowerem. Jest to także popularny punkt widokowy chętnie odwiedzany przez turystów.
Przejście przez tamę w Stroniu dostępne dla turystów i mieszkańców
14 sierpnia 2014 roku na zaporze w Stroniu otwarta została pieszo-rowerowa ścieżka. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w porozumieniu z Gminą Stronie Śląskie stworzył taką możliwość po długich negocjacjach, z tej okazji wyposażono tamę także w odpowiednie oświetlenie i rampę wjazdową.
Przejście przez tamę nie tylko ułatwia dotarcie do terenów rekreacyjnych położonych po obu stronach rzeki, jak i samego osiedla Morawka, ale też pozwala cieszyć się widokiem na Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Krowiarki. Biegnie tędy także gminny szlak pieszy „Wokół Stronia Śląskiego”, dzięki któremu można świetnie poznać okolice miejscowości. To także popularna trasa nad zalew w Starej Morawie – zbiornik wodny otoczony atrakcyjnym kompleksem turystyczno-rekreacyjnym. Można z pewnością powiedzieć, że otwarcie tamy wydatnie zwiększyło atrakcyjność turystyczną rejonu. Popularne stały się m.in. atrakcyjne noclegi w Stroniu Śląskim.
Tama w Stroniu ratuje miasta podczas powodzi w 1997
Do tamy o wysokości 16 metrów przylega suchy zbiornik retencyjny, który napełniany jest podczas intensywnego napływu wody. Ochrona, jaką zapewnia zapora już kilka razy uratowała życie i miejsce zamieszkania wielu mieszkańców, pierwszy raz miało to miejsce w 1938 roku. Jednak to w 1997 roku, podczas tzw. powodzi tysiąclecia, która dokonała ogromnych spustoszeń także na terenie Ziemi Kłodzkiej, tama zdała swój najważniejszy egzamin. Stronie-Śląskie, Lądek-Zdrój, Radochów, Ołdrzychowice Kłodzkie i kilka innych miejscowości zostało uratowanych m.in. dzięki temu obiektowi, który spiętrzył ogromne masy wody i ochronił niżej położone tereny. Jak więc widać, mieszkańcy Stronia Śląskiego mogą być wdzięczni budowniczym zapory nie tylko za możliwość szybkiego przebycia potoku i za atrakcyjny punkt widokowy, ale także za uratowanie wielu ludzkich żyć i ich dobytku.
Lokalizacja Zapory Wodnej w Stroniu Śląskim
Inni czytali również: