Cykliczne górskie rajdy samochodowe w miejscowości Sienna (popularnie nazywana Czarna Góra) od lat sprawdzają umiejętności kierowców na wymagających, stromych i krętych trasach dostarczając widzom niesamowitych emocji. Oto co trzeba wiedzieć o tym kultowym wyścigu!
Dlaczego warto zobaczyć rajd w Czarnej Górze?
Sienna co roku staje się areną zmagań najbardziej doświadczonych kierowców rajdowych, którzy specjalizują się w górskich trasach. Dlaczego jest to tak oblegane przez widzów wydarzenie? Na pewno jego główny atut to możliwość obserwacji tego, jak kierowcy radzą sobie z bardzo trudnymi sekwencjami zakrętów i dużym nachyleniem terenu. Połączenie tych dwóch czynników tworzy obraz niezwykle wymagającej i tym samym bardzo ciekawej trasy.
Tor zaplanowany w przemyślany sposób stwarza doskonałe warunki do rywalizacji i sposobność, by zobaczyć potężne auta wyścigowe w akcji, co dla fanów sportów motorowych powinno być już wystarczającym argumentem, aby zarezerwować sobie wolny weekend w okolicy czerwca, kiedy ma miejsce rajd.
Rajd w Czarnej Górze – najważniejsze informacje
Jeśli już zdecydowaliśmy się, by doświadczyć tego unikatowego rajdu w okolicy Stronia Śląskiego, to przyjrzyjmy się najważniejszym informacjom na jego temat:
- Organizatorem rajdu jest Auto Moto Klub Kłodzko, inauguruje go zaś Polski Związek Motorowy.
- Start trasy to Sienna, a biegnie ona dalej drogą wojewódzką nr 392. Metą jest Przełęcz Puchaczówka. Punkt serwisowy znajduje się na parkingu pod hotelem Czarna Perła.
- Długość trasy to 2 770 m, a różnica wysokości, jaką pokonają kierowcy: 200,92 m. Średni wznios wynosi 7,3%.
- Ilość zakrętów prawych to 10, lewych jest natomiast 12.
- Minimalna szerokość trasy wynosi 5,5 m, więc jest ona dość wąska.
- Na całej trasie występuje jednolita nawierzchnia asfaltowa.
- Impreza odbywa się cyklicznie w weekend na początku czerwca, a na trasie startuje zwykle kilkudziesięciu kierowców.
- 2 podjazdy treningowe rozpoczynają się zwykle rano, następnie po południu mają miejsce 2 lub 3 właściwe podjazdy wyścigowe.
- Lista uczestników i harmonogram wyścigów ujawniany jest pod koniec maja.
- Bilety wstępu na wydarzenie kosztują 30 zł, natomiast bilet dla dzieci do 12 lat kosztuje 10 zł.
Chcąc zobaczyć wyścig w pełnej krasie i spędzić dwa pełne dni na tym motoryzacyjnym pikniku, warto pomyśleć o noclegu. Przy okazji będzie można zwiedzić urokliwe Stronie Śląskie. Jeśli chodzi o noclegi w Stroniu Śląskim, nasz Ośrodek Turystyczny Bolko jest zdecydowanie godny polecenia!
Opinie o GSMP
Niezwykły klimat gór, świetne techniczne trasy, które weryfikują umiejętności kierowców. Dobra organizacja i zaplecze techniczne. W okolicy dużo ośrodków, pensjonatów i restauracji.
Inni czytali również: