Najbardziej znaną będąca, w skali całego kraju, unikatowym dziełem kultury religijnej jest kaplica w Czermnej, zwana Kaplicą Czaszek. Można również spotkać się z nazwami typu: kościół czasek, jaskinia czasek, czy nawet komnata czaszek, bez względu na zasłyszaną nazwę, miejsce to wprawia w osłupienie i zaskakuje zwiedzających.
Przyciąga wielu zwiedzających, wzbudza lęk i refleksje nad śmiercią. Dlaczego? Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami – ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi.
Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ta wielka liczba ludzkich kości i czaszek została umieszczona w tej kaplicy celowo. Uczynił to Wacław Tomaszek, tamtejszy proboszcz, (z pochodzenia Czech) , człowiek, któremu rozmyślanie nad śmiercią zajęło prawie całe życie. Pełnił on obowiązki duchownego przez czterdzieści lat, a ostatnie trzydzieści poświęcił tej niesamowitej kaplicy. Pomysł zrodził się być może przy zwiedzaniu przez niego katakumb w Rzymie.
Kaplica czaszek – czas zwiedzania
Samo zwiedzanie trwa ok 15 minut i sprowadza się do opowiedzenia historii tego miejsca przez przewodnika.
Kaplica czaszek cena biletów
- Dorośli: 8 zł
- Emeryci i Renciści: 6 zł
- Dzieci i Młodzież (6–18 lat): 4 zł
Sugerujemy posiadać gotówkę.
Ile trwa zwiedzanie Kaplicy Czaszek?
Czas zwiedzania wynosi około 15-20 minut. Grupy zwykle liczą około 10 osób.
Czy w Kaplicy Czaszek można robić zdjęcia?
W kaplicy jest zakaz fotografowania. Należy pamiętać, że jest to obiekt sakralny.
Lokalizacja i dojazd do Kaplicy Czaszek w Czermnej – Kudowa Zdrój
Zlokalizowana koło kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czermnej – jest jedną z największych osobliwości naszego regionu i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce.
Opinie o kaplicy Czaszek w Czermnej
Obiekt niezwykle godny polecenia. To miejsce jest wyjątkowe i nie powinno być traktowane jako muzeum ani „sala strachów”, ale jako autentyczna kaplica. Jest to grobowiec, który zasługuje na należyty szacunek.
Ciekawą historię tego miejsca opowiada zakonnica. Warto odwiedzić również starą świątynię i pomodlić się za dusze zmarłych spoczywających w grobowcu. Rokrocznie odprawiana jest tam Msza św. w ich intencji.
Opłaty za wejście są przeznaczone na renowacje miejscowych starych świątyń. W kaplicę wpuszczane jest około 45 osób co 15 minut.
Autor: Dariusz
To miejsce zdecydowanie zasługujące na odwiedzenie. Polecam przybyć wcześnie rano, tuż przed otwarciem, aby uniknąć tłumów. W Kaplicy obowiązuje zakaz robienia zdjęć, a zwiedzanie trwa około 15-20 minut, podczas których przewodnik opowiada historię tego miejsca. Istnieje płatny parking, ale bez problemu udało nam się zaparkować w pobliskiej bocznej uliczce.
Autor: Kasia
Zwiedzasz Sudety? Sprawdź koniecznie!
Noclegi dla wycieczek szkolnych