Najbardziej znaną będąca, w skali całego kraju, unikatowym dziełem kultury religijnej jest kaplica w Czermnej, zwana Kaplicą Czaszek. Można również spotkać się z nazwami typu: kościół czasek, jaskinia czasek, czy nawet komnata czaszek, bez względu na zasłyszaną nazwę, miejsce to wprawia w osłupienie i zaskakuje zwiedzających.
Przyciąga wielu zwiedzających, wzbudza lęk i refleksje nad śmiercią. Dlaczego? Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami – ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi.
Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ta wielka liczba ludzkich kości i czaszek została umieszczona w tej kaplicy celowo. Uczynił to Wacław Tomaszek, tamtejszy proboszcz, (z pochodzenia Czech) , człowiek, któremu rozmyślanie nad śmiercią zajęło prawie całe życie. Pełnił on obowiązki duchownego przez czterdzieści lat, a ostatnie trzydzieści poświęcił tej niesamowitej kaplicy. Pomysł zrodził się być może przy zwiedzaniu przez niego katakumb w Rzymie.
Kaplica czaszek – czas zwiedzania
Samo zwiedzanie trwa ok 15 minut i sprowadza się do opowiedzenia historii tego miejsca przez przewodnika.
Kaplica czaszek cena
- Dorośli: 8 zł
- Emeryci i Renciści: 6 zł
- Dzieci i Młodzież (6–18 lat): 4 zł
Sugerujemy posiadać gotówkę.
Lokalizacja i dojazd do Kaplicy Czaszek w Czermnej – Kudowa Zdrój
Zlokalizowana koło kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czermnej – jest jedną z największych osobliwości naszego regionu i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce.