Najdłuższa jaskinia Sudetów liczy około 2500 m korytarzy, jest jednocześnie jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Została odkryta w 1966 roku i stała się sensacją naukową na skalę europejską. Znaleziono tu olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości gatunków już wymarłych. Od licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego wzięła swoją nazwę. Jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w tej części Kotliny Kłodzkiej. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.).
Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne.
- dolne partie zostały po raz pierwszy bliżej zaprezentowane szerszej publiczności, dzięki powstałemu w 2003 roku filmowi o Jaskini Niedźwiedziej, gdyż do tej pory możliwe było tylko oglądanie fotosów zrobionych przez wyprawy speleologiczne.
- partie środkowe, których część udostępniono do zwiedzania, możemy poznać wędrując Trasą Turystyczną.
- górne partie zbadaliśmy tylko fragmentarycznie. Występuje one ponad Salami Pałacowymi. Wypływająca z nich woda stworzyła imponujące, kalcytowe formy naciekowe (kaskady -w Zaułku Kaskad, „kamienne mleko” – nad wejściem do Korytarza Wodnego).
Łączna długość korytarzy przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce.
Szukając Jaskini Niedźwiedziej na mapie, najprościej znaleźć Wrocław, od którego kierując się na południe, znajdujemy Kłodzko. Dalej leży Stronie Śląskie i poniżej niego wieś Kletno, w której odnajdziemy jaskinię.
Samochodem dotrzeć tu możemy kierując się na Stronie Śląskie, dalej drogą na Kletno, która skręca ostro w prawo przed Bolesławowem i wiedzie nas aż do samego parkingu przed Jaskinią Niedźwiedzią. Z parkingu pieszo (lub dla tych, którzy nie znoszą pieszych wędrówek- melexem, bądź bryczką) możemy dotrzeć do pawilonu wejściowego Jaskini Niedźwiedziej.
Więcej informacji dotyczącej jaskini na stronie www.jaskinia.pl