Cenną uwagi atrakcją turystyczną Stronia Śląskiego jest zabytkowa Kaplica Świętego Onufrego. Ta XVIII-wieczna budowla należy do dawnego kompleksu dworskiego miasta, stanowiąc unikatowy pod względem stylu i wielkości obiekt sakralny ziemi kłodzkiej. Nieopodal kaplicy ciągnie się szlak turystyczny prowadzący do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie i bardzo uczęszczana trasa nad Zalew w Starej Morawie. Kaplica Świętego Onufrego w Stroniu Śląskim to jeden z najpiękniejszych zabytków barokowych na Dolnym Śląsku.
Architektura Kaplicy Świętego Onufrego w Stroniu Śląskim
Styl budowli reprezentuje cechy właściwe epoce baroku. Kaplica Świętego Onufrego w Stroniu Śląskim została wzniesiona na planie centralno-podłużnym. Jej ośmioboczny korpus z zaokrągloną wewnątrz nawą jest pokryty ośmiopołaciowym dachem, zakończonym latarnią oraz hełmem.
W przeszłości z korpusem obiektu sąsiadowały dwie prostokątne przybudówki. Służące pierwotnie jako wejście główne skrzydło północne zostało całkowicie zburzone. Natomiast zbudowane z dwóch kondygnacji skrzydło południowe przetrwało do dnia dzisiejszego. Ściany głównego wnętrza kaplicy podzielone są pilastrami, które pełnią zarówno funkcję konstrukcyjną, jak i dekoracyjną. Ich zadaniem jest podtrzymywanie belek i profilowanego gzymsu u podstawy kopuły. Elewacja budynku posiada podział ramowy. Składają się na nią malowane na biało blendy, których dopełnienie stanowią półkoliste okna termalne osadzone w tynkowanych framugach. Z kolei okna prezbiterium (tzw. empory) zostały zamontowane w ościeżnicach z piaskowca.
Historia Kaplicy Świętego Onufrego
Kaplica Świętego Onufrego została zbudowana w latach 1734-1735. Jej darczyńcą był hrabia Johann Olivier von Wallis, właściciel pobliskich włości. Jedna z wersji przekazu mówi, że wybrał on na patrona kaplicy postać świętego Onufrego, przypadkowo otwierając księgę hagiograficzną. Inne podanie głosi, że kaplicę wzniesiono w celu wykorzenienia pogańskich rytuałów, które jeszcze w XVIII stuleciu były praktykowane na miejscowej górze Krzyżnik. Na początku swojego istnienia przez pewien czas budowla była ośrodkiem pielgrzymkowym kultu świętego Onufrego. W XVIII, XIX i pierwszej połowie XX wieku pełniła ona wyłącznie funkcje sakralne.
Po II wojnie światowej kaplica nie była już użytkowana, co powodowało jej powolną dewastację. W 1971 roku wyburzono północne skrzydło budowli, wpisując ją jednocześnie do rejestru zabytków. Z czasem uszkodzeniu uległy mury, strop prezbiterium i kamieniarka. W 2007 roku obiekt został przejęty przez miejscową gminę, która podjęła starania o pozyskanie funduszy na jej odbudowę. Po otrzymaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej kaplica została odremontowana i oddana do użytku 4 września 2015 roku. Obecnie budynek nie pełni już funkcji sakralnej, odbywają się w nim natomiast koncerty, wystawy, wernisaże oraz udzielane są śluby cywilne.
Lokalizacja Kaplicy Świętego Onufrego
Kaplica Świętego Onufrego mieści się w centrum Stronia Śląskiego obok stadionu lokalnego klubu sportowego, w pobliżu rzeki Morawki. W przeszłości do kaplicy wiodła aleja obsadzona po obu stronach lipami, z których do dziś zachowały się pojedyncze egzemplarze. W okresie międzywojennym w bliskim otoczeniu budynku posadzono nowe gatunki drzew, z których częściowo ocalały kasztanowce. Dzisiaj do kaplicy prowadzi droga gruntowa.
Nieopodal obiektu ciągnie się wiodący do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie żółty szlak turystyczny oraz droga nad Zalew w Starej Morawie. Turystom zainteresowanym zwiedzeniem tego unikatowego zabytku jakim jest Kaplica Świętego Onufrego Stronie Śląskie oferuje również poznanie innych ciekawych obiektów, jak będący siedzibą władz miejskich dawny pałac królewny Marianny Orańskiej, czy położone na terenie gminy Muzeum Ziemi w Kletnie.
Zatrzymaj się w Ośrodku Bolko i zwiedzaj okoliczne cuda architektury, sprawdź noclegi Stronie Śląskie w Bolko!