Wbrew nazwie, w Piekielnej Dolinie koło Polanicy-Zdroju nie trzeba bać się szatańskich mocy. Wręcz przeciwnie, odwiedzający to położone nieco na uboczu miejsce docenią sielankowy nastrój i bliskość dzikiej przyrody. Powrócą do domu zrelaksowani i z naręczem pięknych fotografii.
Piekielna Dolina – nie taki diabeł straszny
Piekielna Dolina w zamierzchłych czasach była okrytym niesławnym traktem handlowym, na którym często dochodziło do napaści rabunkowych. Stąd też pochodzi jej nazwa, która na szczęście dzisiaj nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Obecnie jest popularnym miejscem spacerowym, kusi także turystów, zwłaszcza zainteresowanych przyrodą i geologią.
Ta stroma dolina rozdziela Góry Stołowe od Gór Bystrzyckich, natomiast jej środkiem płynie wartko Bystrzyca Dusznicka. To jej erozyjne działanie przez wieki ukształtowało samą dolinę, jak i obecne w jej obrębie niezwykłe formacje skalne. Dzięki dobrze rozplanowanym ścieżkom nie będzie jednak problemów ze wspinaczką lub trudnym terenem, zaś diabelskie legendy nie powinny już nikogo martwić!
Piekielna Dolina – atrakcje przyrodnicze i szlaki
W Piekielnej Dolinie nie tylko odpoczniemy nad brzegiem rzeki i zobaczymy ciekawie położone skały. Pewną część powierzchni doliny stanowi chroniony obszar Natura 2000, ale także poza nim możemy spotkać się ze stanowiskami rzadkich i miłych dla oka roślin, które docenią zarówno mniej, jak i bardziej wytrawni amatorscy przyrodnicy. Wśród nich wyróżnia się naskalny bór sosnowy, który jest reliktem glacjalnym – pozostałością po lodowcowych warunkach, jakie tu panowały. Można natknąć się także na okazy tajęży jednostronnej – rzadkiego gatunku storczyka. Zarówno świat fauny, jak i flory rozkwita jednak najpełniej wokół rzeki, można tu zauważyć nawet rzadkie gatunki ryb, np. minoga strumieniowego czy głowacza białopłetwego.
Zwiedzanie bogatego przyrodniczo zakątku ułatwiają wytyczone szlaki turystyczne:
- czerwony – biegnie od Polanicy-Zdroju, wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej,
- zielony – główny szlak, który również prowadzi z miasta, aż do obszaru Piekielnej Góry i wije się wokół skalnych formacji polodowcowych,
- serduszkowy – szlak, który okrąża Polanicę i prowadzi także przez ciekawe fragmenty Doliny.
By poznać wszystkie tajemnice Piekielnej Doliny, najlepiej jest spróbować przebyć wszystkie ze szlaków!
Piekielna Dolina koło Polanicy-Zdrój – Opinie
Zasłużone pozytywne opinie o Piekielnej Dolinie wynikają z faktu, że poza niewątpliwymi walorami przyrodniczymi można znaleźć tutaj spokojne miejsce na spacer i wyciszenie się. Mimo bliskości Polanicy-Zdroju, wielu turystów nie wie o jej istnieniu, a szkoda! Prezentuje się ona pięknie w obiektywie aparatu, zwłaszcza o wschodzie słońca, gdy okolica nabiera tajemniczego, bardziej zgodnego z nazwą charakteru. Stąd też warto udać się na pobliski zamek Chojnik górujący nad Doliną. Sama dolina na pewno jest świetnym miejscem by nie oddalając się od cywilizacji, odpocząć od zgiełku i tłumów. Okolice oferują jednak znacznie więcej atrakcji i warto rozplanować ich zwiedzanie na kilka dni, zapraszamy więc do wybrania noclegu w Kotlinie Kłodzkiej!
Lokalizacja i dojazd
Inni czytali również: