Tajemnice, które miały rozbrzmiewać tylko w podziemnych, ukrytych korytarzach, łączą się tutaj z porywającą estetyką olbrzymiej przestrzeni. Osówka zaprasza ciekawą historią, którą opowiada poprzez kilka różnych tras wycieczkowych. Każdy miłośnik niekonwencjonalnych budowli powinien choć raz odwiedzić ten zakątek Gór Sowich.
Historia podziemnego miasta Osówka
Wszystko rozpoczęło się pod koniec II Wojny Światowej, kiedy w połowie 1943 r. miejsce miały pierwsze prace budowlane. Każdy czyn był tutaj owiany tajemnicą, a końcowy zamysł nie jest znany do dziś. Głosów na temat przeznaczenia tego miejsca jest wiele i każdy z nich różni się swoją opowieścią. Najczęściej można usłyszeć słowa o tajemnej kwaterze Adolfa Hitlera, którego siła malała z roku na rok. Niektórzy sądzą jednak, że miała to być tajna fabryka do produkcji broni, która miałaby odwrócić szale wojny. Nikt do końca nie poznał prawdy.
Dużą część robotników stanowili więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a w tym i wielu Polaków. Każdy zwiedzający od razu zauważy tutaj dwa wielkie obiekty, które znane są pod nazwą „Kasyna” i „Siłowni”. Stworzone zostały z betonowych bloków i zawierają bardzo przestronne pomieszczenia, które łączą się z podziemnymi korytarzami.
Zawierając nieodkryte tajemnice i ciekawość zwiedzających, do dnia dzisiejszego kompleks ten jest najdłuższy i przez wielu uważanych za najciekawszy w całych Górach Sowich.
Zwiedzanie podziemnego miasta Osówka
Odkrywanie tajemnic Osówki jest możliwe na wiele sposobów. Istnieją aż trzy aktywne trasy zwiedzania.
- Trasa historyczna – usytuowana aż szesnaście pięter pod ziemią i mając 1200 metrów długości, trasa ta oprowadza po najstarszych i najciekawszych korytarzach i zaułkach. Podczas zwiedzania można liczyć na filmy dokumentalne, jak i wiele obrazów oraz podświetlanych zdjęć. Warto przypomnieć tutaj zwiedzającym podziemne miasto Osówka z dzieckiem, że musi mieć ono przynajmniej 5 lat.
- Trasa ekstremalna – to jeszcze głębiej umiejscowiona trasa, gdzie podróż możliwa jest tylko przy pomocy latarek. Drogi te opowiadają o historii po II Wojnie Światowej, która wciąga od początku do końca. Każdy podróżnik dowie się tutaj o tajemnicy Antona Dalmusa i o strażnikach podziemnych tajemnic.
- Trasa naziemna – to rozwiązanie dla każdego, kto jednak nie chce wejść wgłąb czeluści ziemskich. Historia czai się tutaj za każdym drzewem i krzakiem, skrywając tajemnice, które każdy pozna wraz z przewodnikiem.
Jeśli chodzi o same możliwości zwiedzania, trzeba pamiętać o tym, że dzieci mogą tutaj przebywać tylko z opiekunem. Trasy zwykle są dostępne od 5. roku życia, jednak z racji na jej trudność, trasa ekstremalna pozwala na zwiedzanie wyłącznie osobom powyżej 8. roku życia. Na pragnących zwiedzać podziemne miasto Osnówka z psem czeka zła wiadomość – wprowadzanie zwierząt jest tutaj zakazane. Przygotowano jednak kojce, w których będą mogły one zostać na czas wycieczki.
Patrząc na ceny, to oscylują one pomiędzy 24 a 35 zł za osobę, co jest stosunkowo przystępną kwotą. Wszystko zależy oczywiście od zniżek, jak i samej trasy, którą chcemy pokonać. Warto wiedzieć, że jedynie trasa historyczna jest dostępna bez rezerwacji na większą ilość osób.
Lokalizacja podziemnego miasta Osówka
Osówka znajduje się bardzo blisko miejscowości Głuszyca, które znajduje się w województwie dolnośląskim. Dojazd do podziemnych czeluści najlepiej rozpocząć właśnie od tego miasta, przejeżdżając przez Kolce i Sierpnicę. To prosta droga do przeżycia niezapomnianych przygód.