Cudzie chwalicie, swego nie znacie – brzmi jedna z najbardziej znanych fraz polskich. I rzeczywiście, ma ona coś wspólnego z rzeczywistością. Wielu Polaków preferuje zwiedzanie zagranicznych dóbr kulturalnych, nie zdając sobie sprawy, jak wiele ukrytych cudów znajduje się na terenie ich własnego kraju. Jedną z mniej znanych atrakcji turystycznych, a zasługujących na większy rozgłos jest Zamek w Książu. Co sprawia, że jest to miejsce naprawdę wyjątkowe?
Zamek Książ Wałbrzych historia
To, co jest fascynujące w Zamku Książ, to historia tego miejsca, która sięga już roku 1288, a zatem odległych czasów średniowiecza i początków państwa polskiego. To wtedy pojawiają się pierwsze, potwierdzone przez historyków wzmianki o posiadłości. Odwiedzając zamek, można dowiedzieć się, jak zamek rozwijał się na przestrzeni wieków, goszcząc różne rody, a w tym najznamienitszą rodzinę von Hochberg, panującą w zamku ponad 400 lat. To z nią połączyła się dobrze znana w popkulturze Księżna Daisy, wychodząc za mąż za Jana Henryka XV. Nietuzinkowe miejsce w Wałbrzychu było również świadkiem różnorodnych, niebagatelnych wydarzeń historycznych, w tym dwóch wojen światowych. Walory zamku zostały docenione nawet przez nazistów, którzy prawdopodobnie chcieli przygotować w nim kwaterę dla Hitlera. Niestety wojny, grabieżne działania niemieckie, a później radzieckie sprawiły, że teren wałbrzyskiej posiadłości zaczął popadać w ruinę. Dopiero w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku zaczynają się kompleksowe prace renowacyjne, dzięki czemu dzisiaj, możemy cieszyć się bogactwem tego wyjątkowego miejsca.
Legendy o Zamku Książ w Wałbrzychu
Oprócz fascynującej narracji historycznej traktującej o Zamku w Książu turystów ciekawią również miejskie legendy, które dotyczą tego miejsca. Jedna z nich jest alternatywną opowieścią o tym, jak powstał gród, dający początek późniejszej posiadłości. Według niej zamek wybudował rycerz o imieniu Funkenstein – Ten Który Przyniósł Kamienie Dające Iskry. Jego przydomek miał zostać nadany przez króla, któremu to wojak podarował znaleziony kawałek węgla. Władcy na tyle się on spodobał zarówno wizualnie, jak i przez wzgląd na zastosowania praktyczne, że awansował Funkensteina i zarządził mu wybudowanie grodu na terenie dzisiejszego Wałbrzycha, aby strzec bogactwa węgla. Tę oraz inne historie można usłyszeć podczas zwiedzania terenów Zamku w Książu. A warto powiedzieć, że to miejsce to znacznie więcej niż tylko ciekawa budowla architektoniczna.
Zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu
Zamek w Książu i atrakcje tworzą z miejsca kompleksowy punkt turystyczny. Oprócz odwiedzenia głównej posiadłości warto zwiedzić również tereny wokół niej. To może być np. wyjątkowa palmiarnia, budowana z myślą o Księżnej Daisy przez jej małżonka. Mówi się o niej jako o największym bukiecie, jaki mogła dostać kobieta. Znajdują się tam różnorodne gatunki roślin, w tym palmy, sagowce, sukulenty, pnącza i paprotniki. To prawdziwa uczta dla zmysłów! Oprócz tego w zamku można obejrzeć wystawy, zarówno stałe, jak i czasowe. A to wszystko w cenie, na którą można sobie pozwolić! Całodniowy bilet, uwzględniający wszystkie atrakcje to koszt mniej niż 100 zł! Inne, pozwalające zwiedzić Zamek Książ bilety, są w jeszcze niższych cenach. Warto jednak dokładnie zaplanować wycieczkę i zarezerwować godzinę wejścia.
Zamek Książ Wałbrzych lokalizacja
Posiadłość w Wałbrzychu jest położona na cyplu skalnym, na lekkim wzniesieniu, dzięki czemu majestatycznie góruje nad morzem okolicznych lasów. Zamek Książ to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia dla wszystkich turystów!
Noclegi na Dolnym Śląsku!
Zwiedzając liczne atrakcje Dolnego Śląska zaplanuj również miejsca, w których zatrzymasz się w podróży! Sprawdź noclegi w Kolinie Kłodzkiej i zwiedzaj okolice wypoczęty i pełen chęci do dalszego eksplorowania!