Jest to jedna z najpiękniejszych i największych jaskiń znajdujących się w Sudetach Wschodnich. Udanie się do radochowskiej jaskini jest doskonałym sposobem na aktywne spędzenie czasu dla całej rodziny. Jaskinia w Radochowie zlokalizowana jest w pobliżu Lądka Zdroju w zjawiskowej Kotlinie Kłodzkiej. Miejsce to jest zabezpieczoną przed samodzielnymi wędrowcami, a zwiedzania podjąć się można jedynie z przewodnikiem. Pozwala to na bliższe i bezpieczne poznanie dzikich podziemi i wygląda zupełnie inaczej niż poznawanie słynnej Jaskini Niedźwiedziej.
Kilka słów o historii Jaskini w Radochowie
Wgłębienie skalne zostało odkryte w XVIII wieku i powstało we wnętrzu góry Bzowiec. Było ważnym punktem wycieczek kuracjuszy z Lądka Zdroju. Pierwsze wzmianki o jaskini pochodzą z 1575 roku. W pierwszych latach po jej odkryciu nie była ona otoczona opieką, przez co nacieki skalne pojawiające się w niej uległy zniszczeniu. W latach 1933-1947 emerytowane górnik Heinrich Peregrin zajął się Jaskinią i oczyścił jej korytarze z osadów. Grota ta była miejscem zamieszkania ludzi paleolitu. W czasie wykonywanych przed wojną badań namuliska w jaskini odkryto ok 20 kości różnych zwierząt prehistorycznych, w tym czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego czy szczątki hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego i dzikiego konia. Korytarze wgłębienia skalnego mierzą aż ok 300 m długości. Żyjące w jaskini Radochowskiej nietoperze to zwierzęta z wielu różnych gatunków. Ponadto, w jaskini żyją też pierwowije, białe oraz ślepe studniczki czy prapierścienice jaskiniowe.
Jaskinia Radochowska zwiedzanie
Trasa przeznaczona do zwiedzania dla turystów liczy ok 300 m, a łączna długość korytarzy osiąga aż 500 m. W jaskini nie ma tylu udogodnień co w grocie Niedźwiedziej, która znajduje się blisko niej. Jest to więc miejsce dzikie, którego zwiedzanie jest wyzwaniem i niezwykłą przygodą. Część trasy należy pokonać przeciskając się przez ciasne szczeliny, schylając przy tym głowę. Jeden obszar trasy można pokonać przesuwając się siedząc bokiem i zapierając nogi o ścianę, aczkolwiek można też skorzystać z łatwiejszego przejścia. Turyści zwiedzją jaskinię w kaskach oraz z latarkami czołowymi. Co ważne, w poznawaniu groty mogą brać bezpiecznie udział także dzieci powyżej 3 roku życia. Zwiedzanie jest możliwe od godziny 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście wyznaczone jest na godzinę 17:20. Odwiedzający mogą udawać się do groty od 15 kwietnia do 30 września. Zwiedzanie trwa ok 40 minut, natomiast dojście z parkingu jaskini Radochowskiej zajmuje ok 30 minut. Przygotowując się do eksploatacji tego niezwykłego miejsca, warto pamiętać o założeniu wygodnych, sportowych butów oraz ciepłej odzieży. We wnętrzu groty może panować temperatura rzędu 9 stopni.
Jak się ubrać do Jaskini Radochowskiej?
Zalecany jest ciepły ubiór – wewnątrz panuje około 9 stopni
Jakie buty założyć idąc do Jaskini Radochowskiej?
Warto założyć buty górskie, wewnątrz jest ślisko i mokro
Jaskinia radochowska bilety i cennik
- Bilet normalny- 30 zł
- Bilet ulgowy- 25 zł (młodzież szkolna, studenci, renciści i emeryci)
Bilety kupuje się na miejscu u przewodnika. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja terminu.
Dojście i lokalizacja Jaskini Radochowskiej
Radochów jest to mała, lecz urocza wioska w Górach Złotych, znajdująca się niedaleko od Lądka-Zdroju. Można w niej podziwiać zabytkowy kościół, ruiny dworu oraz starą kapliczkę, którą opiekuje się mieszkający niedaleko pustelnik- Elizelusz. Turyści mogą dotrzeć do groty pieszo z Lądka-Zdroju- wybierając szlak niebieski. Pokonanie tej trasy zajmuje ok. 1,5 godziny. Można też podjechać samochodem, z głównej drogi Lądek-Zdrój- Kłodzko należy skręcić w Radochowie do centrum miejscowości i zgodnie z drogowskazem dojechać do parkingu. Następnie należy udać się żółtym szlakiem prowadzącym do jaskini, co zajmie ok. 30 minut. Turyści wyrażają pozytywne opinie o jaskini Radochowskiej, podkreślając jej unikalność i możliwość bliskiego poznania groty.
Zatrzymaj się w Ośrodku Bolko i zwiedzaj okoliczne atrakcje, sprawdź noclegi Stronie Śląskie w Bolko!