Muzeum Ziemi z siedzibą w Kletnie to miejsce wyjątkowe, pełne unikalnych eksponatów na skalę nawet światową. Cały ośrodek dzieli się na budynek muzealny i Park Jurajski. Można tam zobaczyć zarówno bogate kolekcje minerałów, jak i prawdziwe jaja dinozaurów. Muzeum Ziemi w Kletnie to doskonały pomysł na spędzenie czasu i zobaczenie na własne oczy ogromnego dziedzictwa historycznego. To niezapomniana przygoda, którą warto przeżyć.
Kilka słów o historii Muzeum Ziemi w Kletnie
Kletno to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, położona u stóp Śnieżnika, niemal przy granicy polsko-czeskiej. Właśnie tam powstało Muzeum Ziemi w Kletnie, dzięki pasji właściciela obiektu – Arnolda Miziołka. Już jako dziecko fascynował się geologią, co później przekształciło się w pełną przygody pracę. Efektem tej pracy jest imponująca kolekcja pamiątek historycznych, pozwalających bliżej poznać dzieje świata.
Eksponaty w muzeum pochodzą zarówno z różnych części Polski, jak i przykładowo z Chin. Kolekcje muzealne od lat uczestniczą w wielu prestiżowych wystawach międzynarodowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dlatego w przypadku poszukiwań wyjątkowego i wartościowego Muzeum Ziemi – Kletno będzie idealnym rozwiązaniem.
Zwiedzanie i atrakcje Muzeum Ziemi
Muzeum Ziemi w Kletnie to miejsce atrakcyjne dla gości w każdym wieku. Obiekt obejmuje część muzealną oraz przestrzeń wyznaczoną na Park Jurajski. W ofercie muzeum można znaleźć między innymi niezwykle bogatą kolekcję minerałów sprowadzanych z różnych części świata. Dzięki temu można podziwiać na przykład szczotki różowego kwarcu, krzemienie pasiaste, kryształy gipsu, największy agat, jaki znaleziono w Polsce oraz wiele innych kamieni szlachetnych i ozdobnych.
To, co jeszcze wyróżnia Muzeum Ziemi w Kletnie, to skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów sprzed 70 mln lat, które sprowadzono z Chin. Kolekcja obejmuje aż 40 jaj – między innymi Segnozaurów czy tzw. dinozaurów kaczodziobych. Co więcej – można też obejrzeć skamieniałe zęby dinozaurów i mamutów, a także ślady łap dinozaurów, odkryte w Górach Stołowych. Muzeum szczyci się też posiadaniem największych na świecie amonitów, które odkryto w Maroku. Obiekt udostępnia ponadto najlepiej zachowane w Europie tropy gadów ssakokształtnych oraz pnie drzew i ślady flory – wszystko datowane na okres sprzed 250 mln lat.
Z kolei Park Jurajski, to przestrzeń pełna modeli dinozaurów i mamutów, w skali 1:1. Dzięki temu można realnie odczuć ogrom tych wymarłych gatunków. Co więcej – w parku można tez obejrzeć stanowisko człowieka pierwotnego, z figurkami prehistorycznych osób. W dodatku w parku znajduje się skamieniały las permski i mnóstwo skalników ozdobnych z roślinami górskimi.
Co ważne, zwiedzanie zarówno Muzeum Ziemi w Kletnie, jak i Parku Jurajskiego, zawsze odbywa się z przewodnikiem. Dzięki temu można lepiej poznać wiele ciekawostek geologiczno-historycznych. Również cena biletu obejmuje cały kompleks, a koszt wizyty w muzeum to 10 zł w wersji ulgowej i 12-15 zł w wersji normalnej. Zwiedzanie dostępne jest codziennie, między godziną 9:00 a 18:00. Muzeum zaprasza zarówno jednostki indywidualne, jak i grupy gości – również zza granicy. Przed pojawieniem się w muzeum, warto odwiedzić jego adres internetowy, dostępny pod hasłem: Muzeum Ziemi Kletno – cennik i inne informacje są tam bieżąco aktualizowane.
Dojście i lokalizacja Muzeum Ziemi w Kletnie
Muzeum Ziemi w Kletnie mieści się w powiecie kłodzkim województwa dolnośląskiego, bardzo blisko granicy z Czechami. Do obiektu najlepiej dojechać samochodem – między innymi od strony Białej Wody lub Stronia Śląskiego. Niedaleko obiektu znajdują się też parkingi, więc bez problemu można pozostawić przed zwiedzaniem samochód. Trasa do samego parkingu jest asfaltowa, zatem w wygodny sposób można dojechać do muzeum.
Zatrzymaj się w Ośrodku Bolko i zwiedzaj okoliczne atrakcje, sprawdź noclegi Stronie Śląskie w Bolko!