Wapiennik Łaskawy Kamień jest jedną z najciekawszych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Zabytkowy piec wapienniczy jest malowniczo położony w miejscowości Stara Morawa w samym sercu Sudetów, pośród lasów porastających Masyw Śnieżnika i zaledwie kilka kilometrów od granicy Polski z Czechami.
Historia i przeznaczenie zabytkowego pieca wapienniczego
Stara Morawa to niewielka wieś leżąca na terenie Ziemii Kłodzkiej. Największą atrakcją tego miejsca jest zabytkowy Wapiennik Łaskawy Kamień oraz położony nieopodal zalew z rekreacyjną plażą. Wapiennik wznosi się ponad wsią, przy drodze łączącej Starą Morawę i sąsiadujące z nią Kletno. Wapiennik jest oryginalnym, doskonale odrestaurowanym piecem wapienniczym – jedynym tak dobrze zachowanym w Polsce i jednym z niewielu istniejących w całej Europie.
Historia tej niesamowitej budowli sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Wapiennik w Starej Morawie został stworzony przez niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla oraz brytyjskiego fizyka Hrabiego Earla of Rumforda (Benjamina Thompsona), wzniesiono go na planie sześciokąta i nadano mu kształt ostrosłupa, a do budowy wykorzystano surowy kamień i cegłę. Przez wiele lat piec służył opalaniu wapiennych skał w celu wywarzania wapna palonego wykorzystywanego w budownictwie i przemyśle. W latach międzywojennych miejsce zostało opuszczone i zaczęło powoli popadać w ruinę aż do czasu, gdy w 1978 miejsce odnalazł artysta Jacek Rybczyński, który wraz z rodziną uratował zabytkową budowlę od upadku, ocalił od zapomnienia i w ciągu kilkunastu kolejnych lat przywrócił jej dawną świetność. Artysta stworzył tutaj swoją pracownię sztuki oraz autorską galerię, a do zabytkowej kamiennej budowli dobudował dom mieszkalny. Dziś Wapiennik Stara Morawa stojący pod numerem 29 służy już nie tylko swoim właścicielom, ale także turystom odwiedzającym okolicę.
Wapiennik Łaskawy Kamień – miejsce spotkania z historią, przyrodą i sztuką
Wapiennik w Starej Morawie to historyczny obiekt poprzemysłowy i cenny zabytek techniki, a w jego wnętrzu stworzono muzeum dawnych sprzętów z pracownią drukarska, w której można poznać tajniki dawnego procesu drukarskiego, od układania ruchomych czcionek, aż do po przenoszenie druku na papier czerpany. Pracownie grafiki i druku artystycznego są ukryte w podziemiach pieca, obok mieści się wspaniała galeria sztuki z wystawami prac właściciela i całej rodziny Rybczyńskich, stąd występująca nazwa „wapiennik ART”. Poza autorską wystawą właścicieli kompleksu w Wapienniku organizowane są również okazjonalne wystawy zaproszonych gości i wiele innych wydarzeń artystycznych.
Na samą górę budowli prowadzą kręte schodki umieszczone wewnątrz dawnego paleniska. Na szczycie Wapiennika znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na okoliczne lasy i doliny oraz chiropterium, czyli unikalne obserwatorium rzadkich w naszym kraju i jednych z najmniejszych nietoperzy z gatunku Podkowców Małych. Nietoperze można podziwiać o każdej porze dnia dzięki systemowi kamer noktowizyjnych. Każdego roku pod koniec sierpnia odbywa się tu Noc Nietoperzy – wydarzenie poświęcone tym fascynującym, małym stworzeniom.
Ogród Japoński Stara Morawa – przynależny do terenu wapiennika
Jedną z najnowszych atrakcji jest park otaczający obiekt i piękny ogród japoński. Ogród japoński w Starej Morawie istnieje dopiero od 15 lat i ciągle jest rozbudowywany, ale już teraz można w nim odnaleźć wiele gatunków roślin i rozrzucone pomiędzy nimi fragmenty rzeźb ocalonych z okolicznych dworów i parków, które nadają miejscu tajemniczości. Ogród wraz z pozostałymi budynkami wokół Wapiennika tworzy kompleks nazywany Rzeczpospolitą Wapienniczą.
Zwiedzanie Wapiennika Łaskawy Kamień i Ogrodu Japońskiego w Starej Morawie
Wapiennik wciąż znajduje się na terenie prywatnej posesji, ale jest dostępny dla odwiedzających. Jego zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika, który podczas godzinnej wycieczki oprowadza turystów po zabytkowej budowli i otaczającym ją ogrodzie oraz szczegółowo opowiada o historii i procesie odbudowy tego miejsca. Ciekawostką jest, że bilety wstępu są drukowane na miejscu, przy użyciu papieru czerpanego i sprzętów z pracowni drukarskiej.
W sezonie letnim, od maja do sierpnia obiekt jest czynny w godzinach od 9.00 do 19.00 poza poniedziałkami i czwartkami, a w okresie jesienno – zimowym zwiedzanie jest możliwe tylko dla grup powyżej 4 osób i po uprzedniej rezerwacji telefonicznej.
Przy okazji wizyty w Starej Morawie warto również odwiedzić miejscowości otaczające wapiennik – Stronie Śląskie i Kletno, które także posiadają sporo atrakcji turystycznych.
Noclegi Stronie Śląskie w pobliżu najlepszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej tylko w Bolko! Zapraszamy!