Jeśli wybierasz się w okolice Gór Sowich, to wieża widokowa na Kalenicy jest obowiązkowym punktem wycieczki! Oferuje ona wspaniałą panoramę, a dotarcie do niej nie jest dużym wyzwaniem. Przekonajmy się, dlaczego warto odwiedzić to interesujące miejsce.
Wieża widokowa na Kalenicy – co warto wiedzieć?
Specyficzne, dość płaskie ukształtowanie szczytu Kalenicy sprawia, że wejście na wieżę jest koniecznością, by móc podziwiać okolicę. Pomyślano o tym już niemal wiek temu, gdy została ona wybudowana dzięki Towarzystwu Sowiogórskiemu z Bielawy w latach 1932-1933. Jest ona widoczna z wielu zakątków Gór Sowich, stanowiąc prawdziwy ich symbol.
Mimo że Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci co do wysokości szczyt Gór Sowich, to stalowa wieża o wysokości 20 m jest często uważana za najlepszy punkt widokowy tego pasma górskiego. Dwie kondygnacje na wysokości 14 i 20 m, stabilna konstrukcja, którą wyremontowano w 2022 roku i tablice informacyjne dla turystów to spore atuty tej lokalizacji. Oczywiście jednak główną atrakcją są tutaj widoki, a te zapierają dech w piersiach i obejmują Karkonosze ze Śnieżką, Góry Kamienne i Wałbrzyskie, cały grzbiet Gór Sowich, Masyw Śnieżnika, Kotliny Kłodzkiej, Dzierżoniowskiej i Ślęży.
Wieża widokowa na Kalenicy – najlepsze trasy
Wielu turystów zastanawia się jak dojść do wieży widokowej na Kalenicy. Na szczyt prowadzi kilka tras, oto zaś najciekawsze z nich:
- Szlak na Kalenicę z przełęczy Jugowskiej – szlak czerwony prowadzący przez Kalenicę do Przełęczy Woliborskiej to niezbyt stroma i bardzo przyjemna trasa. Ile się wchodzi na szczyt? Około godziny, po drodze możemy jednak odwiedzić znane Schronisko Zygmuntówka.
- Szlak niebieski do Bielawskiej Polanki – wariant powyższej trasy wydłużony o powrót niebieskim szlakiem w okolicach schroniska. Zejście zboczami Kalenicy zajmie więcej czasu, ale jest łagodne i wiedzie malowniczą, spokojną ścieżką leśną. Całość zajmie od 3 do 4 godzin.
Wieża widokowa na Kalenicy – przydatne informacje
Wieża na Kalenicy jest popularnym celem wycieczek pieszych, w związku z tym wśród osób planujących wyprawę pojawia się wiele pytań dotyczących kwestii praktycznych. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.
Czy wejście jest płatne?
Wejście na wieżę jest w pełni darmowe.
Gdzie zaparkować auto?
Duży parking znajduje się w miejscu, które stanowi najczęstszy start pieszej wędrówki – na przełęczy Jugowskiej. Opłata za pozostawienie auta jest całodniowa i wynosi zwykle około 20 złotych.
Czy trasa na Kalenicę i sama wieża są odpowiednie dla dzieci?
Wspominane podejścia na Kalenicę nie są strome i nawet młodsze dzieci powinny poradzić sobie ze wspinaczką. Jest to więc świetna propozycja dla rodzin, które chcą sobie urządzić przyjemny, choć dość długi spacer.
Wieża na Kalenicy jest bezpieczna, stabilna i posiada wysokie balustrady. Do pokonania jest 70 schodów, więc wózek trzeba będzie pozostawić na dole. Na pewno dzieci będą jednak zachwycone widokami i trasą, zwróćmy także uwagę na położone na miejscu tablice dydaktyczne.
Sprawdź też inne wieże widokowe Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzając nie zapomnij sprawdzić noclegów w Stroniu Śląskim!
Lokalizacja obiektu
Powiązane wpisy: