Kłodzka Góra (757 m.n.p.m) znajduje się w Górach Bardzkich na terenie Sudetów Środkowych i za sprawą zbudowanej na jej szczycie wieży widokowej jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w najbliższej okolicy. Oto garść informacji i wskazówek dotyczących tego obiektu!
Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze – podstawowe informacje
Oddana do użytku w 2020 roku wieża na Kłodzkiej Górze stanowi część tzw. szlaku grzbietowego, który łączy pięknie położone wieże widokowe na pograniczu polsko-czeskim. Wizyta na Kłodzkiej Górze będzie zatem świetnym uzupełnieniem dłuższej wyprawy, tym bardziej że rozciągają się z niej oszałamiające widoki – m.in. na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Sowie, oraz okoliczne Bardzkie. Na jej szczyt wiedzie 166 stopni ułożonych w spiralne schody, między którymi znajdują się półpiętra – nie ma więc problemu z mijaniem się osób wchodzących i schodzących.
Cała metalowa konstrukcja sprawia wrażenie solidnej, jednak na wyższych piętrach daje się odczuć lekkie drgania spowodowane m.in. wiatrem, który potrafi być tutaj dość silny. Cała konstrukcja ma wysokość 35 m, zaś najwyższa platforma znajduje się na wysokości 30 m. Mając na uwadze powyższe kwestie, osoby doświadczające lęku wysokości mogą mieć pewne trudności z dostaniem się na górę. Mimo tego zdecydowanie warto wspiąć się przynajmniej na jedno z trzech niższych pięter wieży, gdyż i z nich całą okolicę widać jak na dłoni!
Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze – jak dojść na miejsce?
Trasa wiodąca na szczyt Kłodzkiej Góry nie jest nadmiernie trudna i mogą ją pokonać także rodziny z dziećmi. Do wyboru są 2 ścieżki piesze dające łącznie 3 warianty trasy:
- niebieska – występuje w dwóch wariantach – rozpoczynającym się w Przełęczy Łaszczowej lub Przełęczy Kłodzkiej. Druga opcja jest nieco bardziej stroma, mimo tego na obie trzeba poświęcić w przybliżeniu tyle samo czasu – półtorej godziny. Na początku obu szlaków znajdują się bezpłatne parkingi. Poruszając się od strony Przełęczy Kłodzkiej warto zwrócić uwagę, aby nie wejść omyłkowo na niebieski szlak rowerowy Pętli Kłodzkiej.
- żółta – najdłuższa, zajmująca około 3 godzin w jedną stronę trasa rozpoczynająca się w Kłodzku.
Niezależnie od wyboru trasy, wyprawa będzie bez wątpienia udana ze względu na przyjemne leśne otoczenie i przebijające się spomiędzy drzew widoki na pobliskie wzgórza.
Lokalizacja wieży widokowej na Kłodzkiej Górze
Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze – przydatne wskazówki
Jeśli chodzi o dostępność wieży widokowej na Kłodzkiej Górze, to jest ona świetną propozycją dla całych rodzin z dziećmi, pamiętajmy jednak, że ze względu na strome podejścia i kamieniste ścieżki trasy nie nadają się dla wózków. Mimo tego nawet młodsi podróżnicy nie powinni mieć problemu z dotarciem na szczyt. Sama wieża jest bezpieczna dla dzieci – posiada wysokie barierki. Na dole znajdzie się także miejsce na ognisko. Dobrym pomysłem może być też wyprawa rowerowa, która ze względu na niewielkie przewyższenie może być alternatywnym sposobem, by ujrzeć zachwycający pejzaż pobliskich Gór Bardzkich.
Zwiedzając wieże widokowe na Dolnym Śląsku nie zapomnij zarezerwować noclegu w Kotlinie Kłodzkiej!
Inni czytali również: