Śnieżnik jako najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich charakteryzuje się specyficznym ukształtowaniem szczytu – by podziwiać z niego rozległe tereny, należy wejść na odpowiednio wysoką wieżę. Przez większość XX wieku była nią wieża Fryderyka Wilhelma II. Zburzona w latach 70., od niedawna zastąpiona jest nową wieżą, która choć z pewnością oferuje niesamowite widoki, budzi skrajne emocje wśród mieszkańców i turystów. Oto, co warto wiedzieć na temat obu tych budowli!
Historia wieży na Śnieżniku
Ukształtowanie szczytu Śnieżnika w formie szerokiej kopuły sprawia, że z jego szczytu trudne jest podziwianie okolicy w pełnej krasie. Dlatego już od roku 1895 rozpoczęto budowę wieży widokowej o wysokości nieco ponad 30 m, która nagradzałaby widokami osoby wspinające się na masyw. Ukończona w 1899 rok przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie wieża aż do roku 1973 cieszyła wspinających się tu turystów zarówno swoją niebanalną konstrukcją w stylu romantycznym, jak i oczywiście widokami.
Niestety ze względu na brak większego zainteresowania konstrukcją w powojennej Polsce, ta podupadała i we wspomnianym roku 1973 zapadła fatalna, jak się szybko okazało, decyzja o jej wyburzeniu. Zespół saperów zburzył wieżę przy drugim podejściu, prawdopodobnie ze względu na, mimo wszystko, jej stabilną konstrukcję. Niestety tu kończy się historia tej budowli, której kamienie przeleżały na szczycie Śnieżnika prawie 50 lat.
Liczne, już od lat pojawiające się propozycje na odbudowę wieży, nie zakończyły się realizacją aż do roku 2021. Wtedy zaczyna powstawać nowa wieża widokowa – Śnieżnik, mimo trudnych warunków pogodowych na szczycie, staje się placem budowy, której zwieńczenie przypada na jesień 2022 roku. Wrażenia odwiedzających po otwarciu nie są jednak jednoznacznie pozytywne. Trzeba bowiem wiedzieć, że zarówno stylistyka budowli, jak i kontrowersje ekologiczne wokół jej budowy, a także koszt 13 milionów złotych stały się przedmiotem gorącej debaty publicznej.
Liczne kontrowersje wokół nowej wieży na Śnieżniku
Nie da się ukryć, że nowa wieża widokowa na Śnieżniku odbiega w dużym stopniu od swojej poprzedniczki. Chociaż do budowy podstawy wykorzystano kamienie pozostałe po wyburzeniu dawnej budowli, jej górna część pokryta jest szklanymi panelami przywodzącymi na myśl architekturę współczesną. Wieża zwieńczona jest prostym szczytem z tarasem widokowym.
Chociaż w pewien sposób łączy ona element tradycyjny ze współczesnym budownictwem, wielu osobom ta stylistyka nie przypadła do gustu. Pojawiają się porównania do kuchennego blendera, latarni morskiej, a nawet statku kosmicznego. Na tym jednak nie kończy się spór wokół projektu.
Ponieważ szczyt Śnieżnika leży na terenie rezerwatu, budowa nowej wieży z użyciem ciężkiego sprzętu budziła wyraźny sprzeciw środowisk przyrodników i aktywistów ekologicznych. Sprawę częściowo rozwiązano tworząc pojedynczy szlak bez rozgałęzień, który omija siedliska rzadkich roślin i zwierząt. Czas pokaże, czy był to skuteczny środek zaradczy.
Czy warto odwiedzić nową wieżę na Śnieżniku
Choć wieża nie musi przypadać do gustu swym wyglądem, zdecydowanie warto się na nią wspiąć. Kiedy było otwarcie nowej wieży widokowej na Śnieżniku? Miało to miejsce 26 września 2022 roku i od tego czasu dostępna jest dla wszystkich. Nie da się ukryć, że oszklone ściany są pewnym atutem, bowiem podczas wspinaczki na szczyt zapewniają już imponujący widok jednocześnie chroniąc przed porywistym wiatrem. Widok na okoliczne masywy górskie wynagradza wysiłek, nawet jeśli specyficzny i surowy wygląd wieży umiarkowanie zachęca do odwiedzin.
Jak dotrzeć do wieży na Śnieżniku
Wieża widokowa na Śnieżniku mimo kontrowersji na pewno jest obowiązkowym punktem na trasie górskich wędrówek po okolicy. Dotarcie na miejsce nie powinno stanowić problemu, gdyż Śnieżnik leży na granicznym polsko-czeskim Szlaku Grzbietowym łączącym okoliczne wieże i atrakcje usytuowane na szczytach.
Przed wyruszeniem warto zaopatrzyć się w mapę znajdującą się na stronie internetowej szlaku, natomiast dobrze też na początek wiedzieć, że najbardziej atrakcyjne szlaki po stronie polskiej rozpoczynają się w Kletnie, Międzygórzu i Kamienicy. Zaciekawionych turystów pozostaje zachęcić do odwiedzin nowej wieży na Śnieżniku i wyrobienia sobie własnej opinii co do tej nietypowej konstrukcji!
Najpopularniejsze szlaki prowadzące na Śnieżnik rozpoczynają się w
- Kletnie
- Międzygórzu
- Kamienicy
- Stříbrnicy
- Dolní Moravie
Czy wejście na wieże jest płatne
Wejście na Śnieżnik oraz wieżę widokowa jest bezpłatne.
Replika dawnej wieży na Śnieżniku po Czeskiej stronie w Vetrov
Tym, którym nie przypadnie wygląd wieży na Śnieżniku po polskiej stronie – mogą zwiedzić wieżę po Czeskiej stronie na Vetrov. Jest to replika oryginalnej wieży, która stała na Śnieżniku. Wstęp po czeskiej stronie jest płatny.
Gdzie zaparkować idąc na Śnieżnik?
Istnieje kilka możliwości dojścia na Śnieżnik. W zależności od preferowanego szlaku przedstawiamy dwa warianty parkingów, z których można ruszyć w dalszą drogę.
Parking płatny w Kletnie:
Darmowy parking w Kamienicy:
Opinie o wieży na Śnieżniku
Obiekt łączy ze sobą dwa style, które nieco się ze sobą gryzą. Klasyczna podstawa i nowoczesna oszklona góra. Jednak po wejściu do wnętrza i wraz z kierowaniem się ku szczytowi wieży pierwsze wrażenie zostaje przyćmione nowym – jest wspaniale, a przeszklenia pozwala w komfortowy sposób oglądać całą okolice. Przypomnę, że w górach bywają bardzo porywiste wiatry! Dzięki oszkleniu komfort zwiedzających rośnie, a obiekt staje się naprawdę dostępny dla każdego! Polecam gorąco!
Planując wycieczkę na Śnieżnik zarezerwuj nocleg na Czarnej Górze, z którego szybko i komfortowo dotrzesz do zaplanowanego celu!
Zobacz też inne wieże widokowe: