Borówkowa Góra to jeden ze szczytów Gór Złotych – pasma Sudetów Zachodnich, wznoszącego się na południowym zachodzie naszego kraju, w miejscu, gdzie przebiega granica Polski i Czech. Szczyt ma wysokość 900 metrów n.p.m., a na samej górze, po jego czeskiej stronie, na środku polany otoczonej sosnowym lasem stoi drewniany budynek z wieżą widokową oraz niewielkim schroniskiem.
Historia wieży na Górze Borówkowej
Góra Borówkowa swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie niesamowitej ilości borówek, które rosną latem pomiędzy iglastymi drzewami porastającymi jej zbocza. Dawniej szczyt nosił nazwę Wrzesiec, Wrzosiec lub Wrzosówka, od jednej z miejscowości leżącej u jej podnóża, a jego obecna nazwa funkcjonuje dopiero od połowy XX wieku.
Miejsce, w którym stoi wieża widokowa Borówkowa Góra już od wielu lat jest popularne wśród turystów, ale obecna konstrukcja nie jest pierwszą, jaka została tutaj wzniesiona. Od połowy XIX wieku do dziś na wzgórzu były już 4 inne obiekty, z których żaden nie był na tyle trwały, by przetrwać więcej niż kilkanaście lat. Pierwszy obiekt umożliwiający obserwowanie panoramy okolicy wzniesiono już w 1870 roku, ale niestety nie przetrwał nawet dekady. Kolejny Powstał w 1889 roku i również zdołał wytrzymać zaledwie 11 lat. Trzecią próbą była wieża zbudowana w 1908 roku, jednak podobnie jak jej poprzedniczki zawaliła się, tym razem po 23 latach. Za czwartym razem plany zbudowania następnej wieży na szczycie skończyły się wzniesieniem samego schroniska w 1929 roku, które było czynne do 1941 roku, jednak nie zdołało przetrwać okresu wojny, a po II wojnie światowej stało opuszczone i często było dewastowane, więc zostało wyburzone w połowie XX wieku. Aktualna budowla powstała dopiero w 2006 roku dzięki środkom unijnym pozyskanym z programu rozwoju pogranicza polsko-czeskiego i jak do tej pory doskonale się sprawuje i służy turystom.
Borówkowa Góra poza niezaprzeczalnymi walorami krajobrazowymi ma także wyjątkowe znaczenie historyczne. Jej położenie sprzyjało konspiracyjnym spotkaniom Polaków, Czechów i Słowaków z opozycji demokratycznej pod koniec XIX wieku. Działacze Solidarności Polsko-Czechosłowackiej spotykali się tuta regularnie by wymieniać się informacjami oraz przerzucać między granicami krajów zakazaną w tamtych czasach literaturę i materiały wykorzystywane przez podziemne drukarnie. Jedno z pierwszych spotkań odbyło się w 1987 roku i było początkiem wolnej Europy.
Wieża na Górze Borówkowej i widoki z jej szczytu
Wieża na szczycie Góry Borówkowej jest z zewnątrz obudowana drewnem głównie dla zachowania starego stylu i lepszego wkomponowania się w otoczenie, ale w jej wnętrzu znajduje się nowoczesna i solidna konstrukcja wykonana ze stali oraz 150 schodów prowadzących na szczyt z punktem widokowym. Budowla wznosi się na wysokość ponad 25 metrów, a taras widokowy znajduje się na poziomie 24 metra, nad nim jest stożkowaty dach przykrywający całość.
Wokół budynku z myślą o turystach ustawiono kilka drewnianych wiat z ławkami oraz wyznaczono specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko. Jest tutaj również niewielki sklepik i punkt gastronomiczny, a także kilka tablic, dzięki którym można zapoznać się z bogatą historią tego miejsca.
Ze szczytu wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na wszystkie 4 strony świata. Widać z niego okoliczne szczyty górskie i otaczające je lasy oraz pozostałości dawnych, opuszczonych już wsi, leżących u podnóża Góry Borówkowej. Można stąd również podziwiać całą panoramę Ziemii Kłodzkiej i malowniczego Przedgórza Sudeckiego, wraz z majaczącym w oddali pasmem Karkonoszy, a przy dobrych warunkach pogodowych można dostrzec nawet wznoszącą się kilkadziesiąt kilometrów dalej Śnieżkę.
Trasa na wieżę widokową na Borówkowej Górze
Wieża widokowa Góra Borówkowa to idealny kierunek na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej. Najprostszą drogą z Ośrodka Bolko jest dojazd do miasteczka Lądek-Zdrój i stamtąd ruszenie na pieszą wycieczkę. Droga z centrum miasta na Borówkową Górę to przyjemna, kilkukilometrowa trasa z malowniczymi widokami po drodze. Aby pokonać odcinek wieża widokowa – Lądek-Zdrój wystarczy przejść zaledwie 8 kilometrów, co w tempie spacerowym zajmuje nieco ponad 1,5 godziny. Najpopularniejszym szlakiem jest czerwony szlak krajoznawczy z odcinkiem prowadzącym przez przejście graniczne w Lutyni, gdzie znajduje się też wygodny parking. Można tam dojechać samochodem i zaparkować go wygodnie, by ruszyć dalej na piechotę, skracając nieco trasę wycieczki. Szlak prowadzący z parkingu na szczyt Gór Złotych oznaczono zielonym kolorem.