Orlica wznosi się na wysokość 1084 m n.p.m. Jest częścią Gór Orlickich i stanowi niezwykle urokliwe miejsce wśród Sudetów Środkowych. Sam szczyt Velka Destna znajduje się już po stronie czeskiej, gdzie rozpościera się rezerwat przyrody Pod Vrchmezím (czyli pod Orlicą). Orlica została wpisana do zaszczytnego grona Korony Gór Polskich. Na liście znajduje się 28 szczytów.
Konstrukcja wieży na Orlicy
Wieża widokowa na Orlicy to budowla o wysokości 25,5 m. Nie jest to pierwsza wieża widokowa w tym miejscu. Wcześniej tego typu konstrukcję w 1880 roku wystawił tu Heinrich Rubartsch, pionier narciarstwa, jak i turystyki górskiej w Sudetach i Górach Orlickich. Mieściła się tu również gospoda, pełniąca funkcję schroniska turystycznego. Po II wojnie światowej spalony budynek popadło w ruinę. Współczesną konstrukcję wieży na Orlicy utworzono z lokalnego modrzewia, zaś podstawa wykonana jest z rodzimego łupku. Oficjalnego otwarcia tej atrakcji turystycznej dokonano 19 października 2021, czyli rok po wybudowaniu. Wieża na Orlicy i jej okolica to miejsce naprawdę wyjątkowe. Wieża widokowa Duszniki-Zdrój, jak często mylnie nazywana jest budowla na Orlicy, stoi przy samym pasie granicznym, czyli zaledwie ok. 50 metrów od właściwego szczytu góry. W dolnej części rozmieszczona stoły z ławami, gdzie można spożyć posiłek i nabrać sił do powrotu lub złapać oddech przed wędrówką na sam szczyt. Dla miłośników dwóch kółek dostępne są miejsca postojowe dla rowerów.
Przypominające domek, małe pomieszczenie na dole konstrukcji ma za zadanie chronić wędrowców przed niespodziewanym załamaniem się pogody: deszcze, śniegiem, wiatrem. Na szczyt budowli prowadzi 90 schodów. Ale bez obaw. Wieże wyposażono w trzy podesty spoczynkowe, na których można zatrzymać się i podziwiać widoki. Sama wieża ma 16,5 m, a podest widokowy znajduje się na wysokości 15,3 m. Jednak to z najwyższej części budowli rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Góry Orlickie, Stołowe, Sowie, Bystrzyckie, Bardzkie. Jeżeli pogoda dopisze, z jej szczytu wprawne oko bez problemu dostrzeże górującą nad Karkonoszami Śnieżkę, oddaloną w linii prostej o ponad 60 km.
Dojście i lokalizacja wieży na Orlicy
Trasa do wieży widokowej na Orlicy nie jest trudna. Prowadzi tu szlak zielony, więc mogą wybierać się tu osoby rozpoczynające przygodę z wędrówkami górskimi, podróżujące z dziećmi lub osoby starsze. Jest on najczęściej wybierany. Większość turystów rozpoczyna wyprawę w kierunku wieży z Zieleńca. Pokonanie 2 km szutrowej drogi zajmuje około godziny. Spacer na szczyt to idealny sposób na naładowanie baterii po ciężkim tygodniu. Szum buków, zapach jodeł i świeże leśne powietrze każdego skutecznie oderwą od problemów szarej codzienności.
Orlica wieża widokowa jak dojechać?
Innym sposobem dojścia do wieży jest wyruszenie z bezpłatnego parkingu na Sołtysiej Kopie. Stąd asfaltową drogą można kierować się w stronę lasu i tabliczki z informacją wskazującą zielony szlak. Ten szlak turystyczny nie jest stromy.
Samą wędrówkę rozpoczyna się na wysokości 900 m n.p.m. Droga jest zalesiona i chociaż nie można podziwiać górskich widoków, miłośnicy przyrody nie poczują rozczarowania. Po drodze mija się wiatę turystyczną. Stoliczki z ławkami pozwalają na chwilę wytchnienia. Nie zapomniano także upamiętnić pobytu w tym miejscu Fryderyka Chopina, cesarza Józefa II, czy amerykańskiego prezydenta Johna Quincy Adamsa. Pomnik na szczycie wybudowano w 2012 roku. Oczywiście chętni na dłuższe wędrówki mogą wybrać szlak niebieski, prowadzący w kierunku Masarykovej Chaty. Stąd na sam szczyt Orlicy jest do pokonania 5 km prostej i płaskiej trasy. Okolica jest nie lada gratką dla fanów turystyki rowerowej. Obok wieży na Orlicy początek bierze jedna z 23 dusznickich pętli, tzw. single tracków. Całość trasy liczy aż 260 km. Spod wieży turyści mogą zjechać rowerami aż do samego centrum Dusznik-Zdroju.