Wycieczka w Góry Bialskie to świetny pomysł o każdej porze roku. To właśnie w Górach Bialskich wybudowana została w roku 2014 wieża widokowa na Czernicy. Budowla cieszy się niemałym powodzeniem u turystów. Ładny widok na Góry Bielskie i okolice wiele osób decyduje się uwiecznić na fotografiach. Bardzo często wieża widokowa na Czernicy jest także głównym celem wycieczek. W Internecie można odnaleźć relacje z takich wypraw, ale najlepiej udać się tam osobiście. W tym artykule opiszemy, jak dostać się w to piękne miejsce, a także opowiemy nieco o samej budowli.
Czernica Góra
Czernica (po niemiecku Schwarzenberg) to szczyt w Sudetach Wschodnich. Szczyt ten porośnięty jest lasem świerkowym. Leśny szlak do wieży widokowej na Czernicy jest w miarę przetarty. Wspomniany szczyt przyciąga turystów z całego kraju oraz z zagranicy. Nic dziwnego, gdyż widoki są naprawdę malownicze. Wiele osób decyduje się na pieszą wyprawę na opisywaną wieżę widokową na przykład z miejscowości Bielice.
Wysokość góry Czernica wynosi 1083 m.n.p.m.
Konstrukcja wieży na Czernicy
Skonstruowana z drewna wieża widokowa na Czernicy ma wysokość około osiemnastu metrów i liczy pięćdziesiąt jeden schodów. Pięciokondygnacyjna drewniana konstrukcja została oficjalnie otwarta 26 września 2014 roku. Wieża została zbudowana w czynie społecznym w sporej mierze przez turystów, a także miejscowych ochotników. Pobliskie nadleśnictwo oraz jeden z lokalnych przedsiębiorców zajęli się dostarczeniem na miejsce materiałów do jej wybudowania. Wysokość wieży widokowej na Czernicy pozwala każdemu, kto na nią wejdzie podziwiać między innymi: Góry Bystrzyckie, Góry Sowie, Góry Orlickie, Jeseniki po stronie czeskiej, a także Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika. Wieża została wybudowana na wysokości 1083 m. n.p.m.
Dojście i lokalizacja wieży na Czernicy
Dokładniej opisując, szczyt ten znajduje się w północnej części Gór Bialskich, w powiecie Kłodzkim. Czernica stanowi najwyższe wzniesienie północnej części Gór Bialskich. Zlokalizowana jest na północ od Przełęczy Suchej. Na Czernicę można dojść pieszo na przykład z Bielic. Jest to wieś położona w Dolinie Białej Lądeckiej. Aktualnie znajduje się tam zaledwie kilkanaście gospodarstw, ale przed drugą wojną światową miejscowość ta była zamieszkiwana przez kilkaset osób.
Szlak żółty na Czernicę z Bielic
Droga z parkingu na Bielicach prowadzi początkowo wzdłuż potoku. Następnie należy iść żółtym szlakiem i skręcić w prawo za mostkiem. Następnie trzeba kierować się na Czernicę. Po skręceniu na Czernicę droga jest stroma, a następnie nieco się wypłaszcza. Podążać należy Trawersem Szerokiej Kopy, a następnie szeroką drogą zwaną Bielskim Duktem. Zachęcamy wszystkich do wejścia na Płoskę (1035 m. n.p.m.), a następnie po nieznacznej utracie wysokości do podejścia na Czernicę. Droga ta charakteryzuje się tym, że cały czas prowadzi ku górze.
Opisany wariant to tylko jedna z wielu możliwych dróg dotarcia do wieży widokowej na Czernicy.
Szlak czerwony na Czernicę z nowego gierałtowa
Na Czernicę można bowiem dojść szlakiem czerwonym z Nowego Gierałtowa, żółtym z Goszowa (opisany powyżej), a także czerwonym z Przełęczy Suchej. Wieża widokowa w Czernicy widoczna jest już z daleka i jest to znak rozpoznawczy tego miejsca.
Parking w Bielicach
Idąc na Czernicę od strony Bielic dojeżdżamy do końca drogi i zakazu wyjazdu. Tam należy zaparkować samochód na parkingu i dalej ruszyć pieszo.
Zobacz krajobraz z wieży widokowej na Czernicy
Podsumowując, wszystkie osoby, które korzystają z ośrodka wczasowego Bolko, z pewnością mogą udać się na Czarnicę i wejść na wieżę widokową. Wykonane fotografie i wspomnienia, a także sama droga na wieżę związane są z ogromem pozytywnych przeżyć. W Internecie nie brakuje zachęcających relacji ludzi, którzy byli już na miejscu. Piękne widoki w Górach Bialskich to tylko jeden z wielu powodów, dlaczego warto zobaczyć tę wieżę.