Góry Złote to długie i zróżnicowane pasmo Sudetów Wschodnich znajdujące się na pograniczu polsko-czeskim. Tutejsze szczyty, chociaż nie należą do najwyższych, to zapewniają niepowtarzalne i zapadające w pamięć widoki. Można je podziwiać na przykład z wieży widokowej na Jaworniku Wielkim. Oto co warto wiedzieć o tym obiekcie i jego okolicy.
Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim – co trzeba wiedzieć?
Jawornik Wielki (872 m n.p.m.) jest niewysoką, lecz malowniczo położoną górą w pobliżu Złotego Stoku. Wieża usytuowana na szczycie Jawornika również nie należy do wysokich, jednak zarówno panorama z niej samej, jak i widoki, jakich doświadczymy podczas wspinaczki są zdecydowanie warte podjęcia wysiłku.
Wieża na Jaworniku Wielkim posiada dwie platformy na wysokości 3,5 oraz 6,4 m i ze względu na bliskie sąsiedztwo drzew oferuje przede wszystkim widok w kierunku północnym. Wystarczy to jednak by móc podziwiać rozległy na wiele kilometrów pejzaż obejmujący Przedgórze Paczkowskie, Wzgórza Strzelińskie, Masyw Ślęży, a w drodze na szczyt także Śnieżkę. Widoczne są także pobliskie miejscowości, w tym bardzo dobry ogląd na Złoty Stok, z którego zwykle wyruszymy na szczyt.
Wieża na Jaworniku Wielkim jest efektem projektu z 2009 roku – „Szlak widokowy szczytami pogranicza”. Ciekawostką jest, że przed tą datą nie było nigdy wcześniej na Jaworniku Wielkim żadnej wieży widokowej. W 2018 roku wieża uległa uszkodzeniom konstrukcji z powodu działania czynników atmosferycznych, jednak obecnie można bez problemu ją odwiedzać.
Jak dojść do wieży widokowej na Jaworniku Wielkim?
Warto skrupulatnie zaplanować wyprawę na wieżę widokową na Jaworniku Wielkim – wejście na szczyt nie należy do trudnych, ale ścieżki mogą być w różnym stanie utrzymania i napotykane są dość strome fragmenty. Ile się wchodzi na Jawornik Wielki? Wybierając jedną z poniższych tras ze Złotego Stoku, powinno to zająć około 2,5 godziny. Pokonamy w tym czasie około 6,5 kilometra w jedną stronę. Oto najbardziej malowniczo położone szlaki:
- Szlak żółty na przełęcz pod Trzeboniem – w końcowym etapie przechodzi w szlak czerwony;
- Szlak czerwony – Główny Szlak Sudecki – warto pamiętać, że omija on w niewielkiej odległości sam szczyt Jawornika Wielkiego, jednak nie powinno stanowić to problemu;
- Szlak zielony prowadzący przez Kikoł.
Nie zapomnij sprawdzić noclegów w Stroniu Śląskim!
Wieża na Jaworniku Wielkim – użyteczne informacje
Oto garść wskazówek, które ułatwią planowanie podróży na Jawornik Wielki.
Gdzie zaparkować auto?
Zdecydowanie najlepszym miejscem na pozostawienie auta jest jeden z parkingów w Złotym Stoku. Tutaj zaczynają się najciekawsze szlaki na Jawornik Wielki, ale warto także zwiedzić samą miejscowość, a zwłaszcza słynną Kopalnię Złota.
Czy wejście jest płatne?
Wizyta na wieży jest w pełni darmowa.
Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim – dojazd
Dojazd do Złotego Stoku, skąd ruszymy na Jawornik Wielki nie jest problematyczny. Najlepiej skorzystać z drogi wojewódzkiej nr 390 lub drogi krajowej nr 46. Ta pierwsza mija szczyt Jawornika Wielkiego w niewielkiej odległości.
Powiązane wpisy: