Góry Włodzickie, mimo niewielkich rozmiarów, obfitują w świetne punkty widokowe. Jednym z nich jest wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych, którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc w okolicy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat!
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych – podstawowe informacje
Ta 15-metrowa wieża widokowa wieńcząca Górę Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.) jest polecanym celem wypraw dla wszystkich, którzy zwiedzają Góry Włodzickie w Sudetach Środkowych. Pokryta specyficznym wydobywanym lokalnie czerwonym piaskowcem przykuwa oko i oczywiście zapewnia niezapomniane widoki. Z jej szczytu ujrzymy na przykład Góry Stołowe, Bystrzyckie, Sowie, Bardzkie, Suche, Masyw Śnieżnika. Dojrzeć można także sąsiednią wieżę na Górze Świętej Anny, którą również zdecydowanie warto zobaczyć.
Wieżę wybudowano w 1913 roku z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego ze wsparciem finansowym rodziny słynnego pruskiego generała Helmutha Karla von Moltke. Wizerunek tego ostatniego ujrzeć można na płaskorzeźbie umieszczonej ponad wejściem do wieży. W latach powojennych wieża zaczęła niszczeć z powodu zaniedbań. Na szczęście obecnie została odbudowana i udostępniona turystom. Tuż przy jej wejściu znajdziemy idealną do odpoczynku wiatę i miejsce na ognisko. Będąc na górze warto zajrzeć także do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o pięknym wnętrzu.
Jak dojść do wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych?
Jeśli naszym celem jest wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych, wejście nie powinno sprawić nam kłopotu. Wycieczkę taką można bez problemu odbyć całą rodziną, wraz z małymi dziećmi. Ile się wchodzi na Górę Wszystkich Świętych? W zależności od obranej trasy powinno to zająć około 1-2 godziny. Oto propozycje najciekawszych szlaków:
- Szlak zielony z Nowej Rudy przez Górę św. Anny: zdecydowanie najciekawszy szlak, który pozwoli wspiąć się także na sąsiednią wieżę. Łagodne wzniesienia nie powinny sprawić kłopotu nikomu, podczas wędrówki można zaś podziwiać okoliczne wzgórza.
- Trasa liczy 6,5 km i zajmie około 2 godziny. Można ją także przedłużyć o dodatkowe pół godziny, by odwiedzić wspominane Sanktuarium.
- Szlak czerwony ze Ścinawki Średniej: długość 3,5 km, zajmie godzinę.
- Szlak czerwony ze Słupca: długość 2,5 km, zajmie 45 minut
Szukasz noclegu w okolicy atrakcji? Sprawdź: noclegi Stronie Śląskie
Wieża na Górze Wszystkich Świętych – przydatne wskazówki
Przedstawiamy poniżej przydatne praktyczne informacje dotyczące wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych.
Gdzie zaparkować auto?
Najwięcej dostępnych miejsc parkingowych znajdziemy w miejscowościach znajdujących się na początku szlaków – przede wszystkim w Nowej Rudzie. Darmowy parking znajdziemy również w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Czy wejście jest płatne?
Wejście na wieżę jest przez cały rok bezpłatne.
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych – dojazd
Najbliższe wieży miejsce, do którego można dojechać autem znajduje się przy Sanktuarium. Łatwo dotrzeć tam można na przykład ze Słupca. Dojazd autem do Nowej Rudy również powinien być dogodny. Do miasta tego można także dostać się korzystając z Kolei Dolnośląskich.
Lokalizacja wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych
Inni czytali również: