Wieża na Górze Świętej Anny to jeden z najbardziej okazałych punktów widokowych Ziemi Kłodzkiej i stanowi obowiązkowy punkt na trasie dla każdego, kto odwiedza rejon Wzgórz Włodzickich. Oto zestaw najważniejszych informacji dotyczących tego miejsca.
Wieża widokowa na Górze Świętej Anny – najważniejsze informacje
Wybudowana w 1911 roku wieża na Górze Świętej Anny w Sudetach Środkowych przez wiele lat służyła turystom w podziwianiu okolic Wzgórz Włodzickich. W latach 1962 – 2014 została wyłączona z użytku turystycznego i służyła jako przekaźnik radiowo-telewizyjny. Wyremontowana i podwyższona służy dziś turystom odwiedzającym Górę Świętej Anny i stanowi o charakterze tego miejsca. Architektura tej pięknej modernistycznej wieży z charakterystycznego czerwonego piaskowca świetnie współgra z jej praktyczną funkcją. Położona na 647 m n.p.m. konstrukcja mierzy niemal 23 m, a platforma na wysokości 17 m pozwala podziwiać Góry Stołowe, Sowie, Orlickie, Bardzkie, czeskie Broumovskie Steny i Masyw Śnieżnika.
Odwiedzający Górę Świętej Anny, poza wspinaczką na wieżę, powinni zwiedzić także urokliwy kościół pod wezwaniem św. Anny z 1644 roku oraz zabytkowe schronisko z 1903 roku. Wycieczka piesza na Górę Świętej Anny jest świetnym pomysłem na spacer z całą rodziną, może też stanowić wstęp do wyprawy na okoliczną Górę Wszystkich Świętych, dokąd prowadzi atrakcyjny pieszy szlak. Również Nowa Ruda jest urokliwym miasteczkiem, w którym warto zatrzymać się przed jak i po wspinaczce na wieżę.
Jak dojść do wieży widokowej na Górze Świętej Anny?
Jeśli chodzi o Górę św. Anny, wejście nie jest trudne i nie stanowi wyzwania dla rodzin z dziećmi. Ile się wchodzi na szczyt? Nie powinno zająć to więcej niż kilkadziesiąt minut do nieco ponad godziny. Oczywiście najlepiej wybrać jeden z wytyczonych szlaków turystycznych:
- Szlak zielonym lub żółty z Nowej Rudy – oba prowadzą leśnym, łagodnie wznoszącym się traktem o długości około 1,5 km. Jego przejście powinno zająć około 45-60 minut,
- Szlak zielony z Bieganowa,
- Szlak żółty ze Ścinawki Górnej.
Warto wspomnieć również o szlaku zielonym prowadzącym do Góry Wszystkich Świętych o długości ok. 4,5 km, którego pokonanie zajmie mniej więcej półtorej godziny. Na jej szczycie również odwiedzimy piękną wieżę z widokiem na Nową Rudę.
Wieża na Górze Świętej Anny – kwestie praktyczne
Oto zbiór odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z omawianym obiektem.
Gdzie zaparkować auto?
Zdecydowanie najlepszym miejscem, by pozostawić auto, jest jeden z parkingów w Nowej Rudzie. Możliwy jest jednak dojazd aż do kościoła św. Anny, skąd do wieży pozostanie zaledwie kilkaset metrów spaceru.
Czy wejście wieżę na Górze Świętej Anny jest płatne?
Wstęp na wieżę jest całkowicie bezpłatny.
Góra Świętej Anny, Nowa Ruda – dojazd
Najdogodniejszy dojazd, jak i najwięcej dostępnych miejsc parkingowych uświadczymy docierając autem do Nowej Rudy. Istnieje także możliwość dojazdu do tej miejscowości pociągiem. Korzystając z Kolei Dolnośląskich, należy wysiąść na stacji Nowa Ruda Przedmieście.
Nie zapomnij sprawdzić noclegów w Stroniu Śląskim!
Lokalizacja obiektu
Inni czytali również: