Położony w obszarze Kotlinie Kłodzkiej Zamek Sarny to XVI wieczny kompleks, który został wzniesiony przez właściciela okolicznych dóbr, Fabiana von Reichenbacha. Zespół pałacowy był niegdyś jedną z najwspanialszych rezydencji usytuowanych w tej części współczesnej Polski. Nieduża odległość od najważniejszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej sprawia, że z pewnością warto odwiedzić ten zamek. Szczególnie iż oprócz zwiedzania i poznawania bogatej historii miejsca, możemy skorzystać z usług znakomitej kawiarni działającej we wnętrzu Pałacu Sarny. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
Historia Zamku Sarny
Zamek Sarny w Kotlinie Kłodzkiej został wzniesiony w XVI wieku. Ukończenie budowy datowane jest precyzyjnie na rok 1590. Co kilkadziesiąt lat kompleks pałacowy ulegał wielu poprawkom i znacznym modyfikacjom. Dobudowywano nowe skrzydła, poszerzano istniejące i rozwijano infrastrukturę. Najistotniejsze przebudowy miały miejsce m.in. na przełomie XVII i XVIII wieku, a także w czasach nieco bardziej współczesnych, mianowicie w latach 80. XX wieku. Mimo przeprowadzania licznych prac remontowych kilka elementów pamiętających XVI wiek przetrwało aż do dziś. Przykładem są m.in. parterowe sklepienia krzyżowe czy fragmenty murów.
Historia zamku jest związana z działalnością Fabiana von Reichenbacha, znanego urzędnika, który miał rozległe znajomości w najwyższych kręgach władz w Wiedniu. Był on pomysłodawcą powołania nowej rezydencji, która miała stanowić nie tylko miejsce wypoczynku, ale także punkt obrony przed zagrożeniem. Z tego powodu obok domu czeladnika i małego dworu, wybudowano fortyfikacje obronne m.in. w postaci muru z pozycjami strzeleckimi. Zespół pałacowy w Sarnach na przestrzeni wieków miał wielu właścicieli. Mieszkała tu m.in. rodzina Goetzen, Johann Georg czy Adolf Sigismund. W 2014 roku, z uwagi na pogarszający się stan budynków, podjęto decyzję o wdrożeniu planu rewitalizacji przestrzeni. Podupadający kompleks jest krok po kroku odbudowywany.
Zwiedzanie Zamku Sarny
Renesansowy Schloss Scharfeneck, czyli Zamek Sarny w Ścinawce Górnej, jest ważnym miejscem historycznym na mapie Kotliny Kłodzkiej. Wstęp do obiektu jest bezpłatny, jednakże kompleksowe zwiedzanie nie jest udostępnione dla każdego turysty. Działa tutaj bowiem restauracja, kawiarnia czy domy gościnne – wiele miejsc jest przeznaczonych dla osób, które zdecydują się na pobyt. Część budynków, takich jak Rezydencja Hrabiów Götzen czy Dom Rządcy, pozostają w remoncie. Odwiedzający to miejsce mogą m.in. udać się na wewnętrzny folwark przy Zamku Sarny i stamtąd rozpocząć zwiedzanie poszczególnych budynków.
- Strona północna – Dom Szwajcara i Dom Kompozytorów (wewnątrz działa hotel oraz restauracja).
- Strona wschodnia – zabytkowe ruiny wozowni z ławkami i rozległy, zielony park krajobrazowy.
- Strona południowa – dziedziniec południowy, kaplica, Dom Bramny z działającą wewnątrz kawiarnią.
- Strona zachodnia – sad, pole biwakowe i winnica (większość infrastruktury pozostaje w fazie projektowej).
Kawiarnia w XVI wiecznym wnętrzu Pałacu Sarny
Od 2017 roku w Domu Bramnym funkcjonuje kawiarnia, w której można zjeść smaczne śniadanie, zamówić deser czy też zdecydować się na degustację wyselekcjonowanych alkoholi. Na miejscu dostępna jest również kawa – świeża, lokalnie wypalana arabica, którą warto skosztować w tak klimatycznym miejscu. To dobry punkt postoju, w którym można się na chwilę zatrzymać podczas zwiedzania kompleksu pałacowego. Kawiarnia oferuje m.in. torty śmietankowe, serniki i lokalne (w tym także czeskie) piwa. Z uwagi na świetną lokalizację, do kawiarni bardzo często przybywają goście, którzy biorą sobie na cel zwiedzanie najważniejszych atrakcji zachodniego obszaru Kotliny Kłodzkiej.
Lokalizacja Zamku Sarny
Zamek w Sarnach mieści się w przysiółku miejscowości Ścinawka Górna, w gminie Radków. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 386, która rozpoczyna swój bieg w Gorzuchowie, a kończy przy granicy polsko-czeskiej w miejscowości Tłumaczów. Zamek położony jest nieopodal tej drogi, w odległości ok. 6 kilometrów od czeskiej miejscowości Otovice. Dojazd z Kłodzka nie zajmuje więcej niż 25 minut. Aby dojechać do Pałacu Sarny od strony Sudetów Wschodnich, należy kierować się na Kłodzko, a następnie pojechać drogą wojewódzką nr 381. We wspomnianym wcześniej Gorzuchowie skręcamy w lewo – kierując się na Tłumaczów. Do kompleksu pałacowego prowadzą drogowskazy oraz przydrożne reklamy, które z pewnością nie powinny umknąć naszej uwadze.
- Adres siedziby: Ścinawka Górna 40e, 57-410 Ścinawka Górna.
- Koordynaty GPS: 50.54784690744826, 16.463492273909573
- Odległość od Stronia Śląskiego: ok. 50 km.
- Odległość od Wałbrzycha: ok. 35 km.
- Odległość od Złotego Stoku: ok. 40 km.