Dla miłośników gór pojawia się coraz więcej możliwości aktywnego wypoczynku. Jeśli kochasz jazdę na rowerze, górskie szlaki i bycie sam na sam z przyrodą, to Singletrack Glacensis jest właśnie dla Ciebie. Oto co warto wiedzieć o tym systemie tras górskich!
Co to jest Singletrack
Termin ten zapewne jest nieobcy fanom górskich wycieczek rowerowych, jednak wyjaśnijmy, czym w zasadzie Singletrack jest. W dużym skrócie można powiedzieć, że to rodzaj trasy do zjazdów rowerowych, zwykle urozmaiconej przeszkodami i ostrymi zakrętami. Co ważne, jak sama nazwa wskazuje, jest to pojedyncza ścieżka ubitej ziemi, na której mieści się tylko jeden rowerzysta w danym momencie, dlatego jest to typ trasy, gdzie nie ma miejsca na wspólne pogawędki podczas jazdy. Nie jest to jednak wadą, gdyż szlaki te wymagają maksimum skupienia. Nie oznacza to koniecznie dużej trudności technicznej, przyda się natomiast doza refleksu, spostrzegawczości i opanowania roweru. Zwykle dróżki takie mają kilka-kilkanaście kilometrów długości i przebiegają po urozmaiconym, pagórkowatym terenie, dlatego warto mieć świadomość, że przebycie traktu może wymagać posiadania kondycji.
Mimo tego Singletrack może być propozycją zabawy dla całej rodziny – wystarczy dostosować rodzaj szlaku do wieku, sprawności i posiadanego sprzętu. Będzie to na pewno czas spędzony w oryginalny sposób, może także rozpalić pasję do tego rodzaju aktywności fizycznej. Oczywiście dla zwolenników mocniejszych wrażeń i wyzwań znajdą się także trudne i zakręcone trasy wymagające sporego doświadczenia. Podsumowując, na Singletracku każdy znajdzie coś dla siebie!
Jak się przygotować do wycieczek trasami rowerowymi Singletrack
Wycieczka ścieżką typu Singletrack różni się nieco od klasycznej wyprawy rowerowej w góry. Przede wszystkim są to zjazdy dość intensywne, a momentami nawet nieco niebezpieczne, mogą także prowadzić przez skały, ścieżki pełne kamieni i korzeni oraz wiele innych przeszkód. Dlatego właśnie dobry rower górski to podstawa przy większości szlaków, chociaż te łatwiejsze i położone na bardziej płaskim terenie można by nawet pokonać z użyciem tzw. składaka lub zwykłego roweru.
Warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas zjazdu. Przede wszystkim dobrze zaplanujmy podróż tak, by nie okazało się, że znajdujemy się na trasie, gdzie panuje ruch obustronny, co może doprowadzić do zderzenia. Jeśli z jakiegoś powodu musimy zejść z roweru, odsuńmy się także na bok drogi lub zejdźmy z niej całkowicie – o ile to możliwe.
Wracając do kwestii szlaków, pamiętajmy, że wcześniejsze zapoznanie się z mapą zwiększy nasze bezpieczeństwo, chociaż na miejscu taka mapa będzie zwykle dostępna. Wycieczkę zaczynamy od tzw. punktu dostępowego, który posiada parking, mapę, opis szlaku i miejsce do odpoczynku. Ponieważ trasy mają zazwyczaj formę pętli, tutaj zaczniemy i skończymy przejazd. Koniecznie wyposażamy się w kask i wygodne ubrania, a do plecaka warto spakować napój, przekąskę i niewielką apteczkę.
Korzystając z tras Singletrack pamiętaj aby sprawdzić noclegi w Kotlinie Kłodzkiej! Sprawdź jakie możliwości oferuje nasz pensjonat!
Odpowiedni dobór trasy Singletrack
Singletrack Glacensis to 27 propozycji ścieżek singletrack połączonych w system oferujący łącznie 260 km o różnym poziomie trudności. Dlatego odnajdą tutaj coś dla siebie zarówno rodziny z dziećmi, jak i początkujący czy bardziej zaawansowani amatorzy adrenaliny. Jak wybrać odpowiednią trasę? Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z single trackami, lepiej rozważyć wybór dróg oznaczonych w czterostopniowej skali trudności poziomem 1 lub 2. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy niektórych torów, mogą one pomóc dokonać wyboru.
Singletrack Lądek-Zdrój
Położona w okolicy Lądka-Zdroju pętla Orłowiec to dość łatwa technicznie i średnio wymagająca pod względem kondycji trasa oferująca 23 km dość urozmaiconych przeszkód, łagodnych zakrętów i oczywiście pięknych widoków. Gęsty las, urokliwe polany, ciekawie położone kładki, szybkie zjazdy – to wszystko można znaleźć na tej ciekawej pętli.
Singletrack Bardo
Bardo to urokliwie położona miejscowość, a rozpoczynające się tutaj singletracki wyróżniają się dużą rozpiętością poziomów trudności. Dzięki temu wizytę tutaj można polecić w zasadzie każdemu, w tym rodzinom z dziećmi. Im właśnie polecane są singletracki Pętla Hrabiowska i Wzgórze Różańcowe, oba o długości około 2,5 km. Również zwolennicy trudnych traktów sprawdzą swoje siły, na przykład na liczącej 25 km Wilczej Pętli.
Singletrack Międzylesie
Pętla Międzylesie to nieco ponad 10 km umiarkowanie trudnego singletracka, który w kilku miejscach może zaskoczyć bardziej wymagającymi przeszkodami. Mimo tego jest to dobra propozycja na wycieczkę ze starszymi dziećmi. Znajdziemy tutaj sporo ostrych nawrotów.
Singletrack Międzygórze
Długa na 29 km pętla Międzygórze daje się poznać jako ścieżka wymagająca sporej kondycji, ale odpłacająca się różnorodnym otoczeniem lasów, polan i pięknych widoków na dalszym planie. Przewidziane są punkty serwisowe dla rowerów oraz miejsca odpoczynku.
Singletrack Srebrna Góra
Okolice Srebrnej Góry pozwalają na wybór jednej z kilku specjalnych tras enduro, które charakteryzują się występowaniem ciekawych i zaskakujących przeszkód – hop, kładek, band. Istnieje możliwość odbycia szkolenia przygotowującego, wypożyczenia roweru i sprzętu, a także skorzystania z oferty gastronomicznej.
Singletrack Stronie Śląskie
Ponad 22 km dość trudnej technicznie i kondycyjnie ścieżki prowadzącej przez leśne i polne ścieżki. Trudne podjazdy nagradzane są niesamowitymi pejzażami i szybkimi, przyśpieszającym bicie serca zjazdami. Kolejnym urozmaiceniem jest przejazd przez centrum miasta.
Opinie o Singletrack
Singletrack Glacensis cieszy się licznymi dobrymi opiniami, co nie powinno dziwić, wziąwszy pod uwagę fakt, że jest to starannie zaplanowany system torów rowerowych przebiegający przez wiele ciekawych punktów i miejscowości. Chwalone są dobrze przygotowane, oznakowane i zadbane szlaki, łatwy dojazd, różnorodne trasy dla początkujących i zaawansowanych. Można spotkać się też z pochwałami rowerzystów co do mądrze rozplanowanych zakrętów, podjazdów, hopek i innych przeszkód. Nie pozostaje zatem nic innego, niż zaprosić do doświadczenia tej rowerowej przygody na własnej skórze!
Sprawdź też: