Góra Igliczna to osada ulokowana w powiecie kłodzkim, przyporządkowana administracyjnie do gminy Bystrzyca Kłodzka. Największą atrakcją niewielkiej wioski i jednocześnie jej ważnym zabytkiem jest zbudowane w XVIII wieku na wzniesieniu o takiej samej nazwie sanktuarium maryjne. Późnobarokowy kościół, który góruje nad innymi zabudowaniami w okolicy, pozostaje celem licznych pielgrzymek. To miejsce o dużym znaczeniu religijnym i historycznym. Poniżej opowiadamy o tym, dlaczego warto odwiedzić ten obiekt.
Krótka historia Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Iglicznej
Dzieje sanktuarium sięgają czasów panowania Austrii nad Ziemią Kłodzką. Po licznych zmianach granic wkrótce tę część Śląska przyłączono do Prus. Wywołało to liczne problemy związane z możliwością swobodnego przekraczania punktów granicznych, m.in. wśród osób pielgrzymujących do austriackiego Mariazell. Mieszkańcy okolic, na czele z Krzysztofem Veitem, wzięli sprawy we własne ręce i stworzyli własne miejsce kultu maryjnego. Początkowo umieszczono na wzniesieniu ręcznie wykonaną figurę Matki Boskiej, którą przywieziono z Austrii. Później, w połowie XVIII wieku, istniała tutaj mała, drewniana kapliczka. Skromny kompleks świątynny rozbudowywano w kolejnych latach. W 1776 roku postawiono kolejny budynek. Rok później, według podań historycznych, na Górze Iglicznej wyproszono za wstawiennictwem Maryi pierwszy udokumentowany cud. Liczne uzdrowienia, jakie miały mieć miejsce w świątyni, przyciągały coraz to większe rzesze wiernych. Z uwagi na skalę pielgrzymek, podjęto decyzję o rozbudowie kaplicy. W 1781 roku wmurowano pod nią kamień węgielny, a w 1782 miejsce to poświęcił Dziekan Kłodzki.
Informacje o Sanktuarium Marii Śnieżnej
Dlaczego Matka Boska Śnieżna jest patronką lokalnej świątyni? Takie wezwanie nadano sanktuarium jeszcze w XVIII wieku. Nie bez przyczyny nawiązywało ono swoją nazwą do pobliskiego Masywu Śnieżnika. Określenie wizerunku maryjnego ma jednak znacznie dłuższą genezę. Pierwotnie Matkę Bożą Śnieżną, nazywaną z łaciny jako Salus Populi Romani, czczono w Rzymie. W IV wieku zgodnie ze starożytnymi przekazami na rzymskim wzgórzu Eskwilin zaobserwowano śnieg. Intensywne opady atmosferyczne poprzedziło objawienie Maryi, a kult jej śnieżnego wizerunku został w kolejnych wiekach rozpropagowany na całym świecie. Dziś, tylko w Polsce, istnieje kilkadziesiąt kościołów posiadających kopię włoskiego obrazu. Jak wygląda obraz Matki Boskiej Śnieżnej? Wizerunek jest przedstawiany jako Maryja trzymająca Dzieciątko Jezus, często ukazywana w granatowym stroju ze znakiem krzyża na nakryciu głowy. Poniżej zamieszczamy dodatkowe informacje o Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Igliczna.
- Kiedy jest święto Matki Boskiej Śnieżnej? Data wspomnienia to 5 sierpnia. Na Górze Igliczna odbywają się wówczas oficjalne uroczystości z udziałem wiernych.
- Co jest niezwykłego w wystroju świątyni? Jest on dziełem niemieckiej pracowni artystycznej, która wyposażyła neobarokowe sanktuarium pod koniec XIX wieku. W świątyni znajdują się również m.in. prawie stuletnie organy i zabytkowa szafa zegarowa.
- Czym wyróżnia się architektura budynku? Kościół jest murowany, posiada konstrukcję jednonawową z licznie dobudowanymi sobotami. Zachodnia wieża posiada dach hełmowy.
Jak dojechać do świątyni Maria Śnieżna na Iglicznej?
Wyjeżdżając z Ośrodka Bolko, należy dojechać do Stronia Śląskiego, a następnie skręcić w lewo w drogę wojewódzką nr 392 prowadzącą w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów trzeba skręcić w lewo we wsi Marianówka, tuż przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Na końcu drogi znajduje się miejscowość Szklary. We wsi znajdziemy ogólnodostępne miejsce postojowe dla pojazdów (współrzędne: 50.2433411066514, 16.752913446360747). Osoby z niepełnosprawnością mogą zaparkować tuż przy kościele, gdzie znajdują się cztery stanowiska parkingowe. Czas jazdy samochodem ze Stronia Śląskiego do osady wilkanowskiej wynosi niespełna 30 minut.