W XIV oraz XV wieku teren Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego znajdował się pod władaniem niewielkiego państewka feudalnego. Państwo karpieńskie, bo tak brzmiała nazwa okolicznych dóbr, ulokowało swoją stolicę na położonym nieopodal wzgórzu. Wzniesiono tam zamek Karpień – dziś już będące ruinami otoczonymi nietkniętym terenem przyrodniczym. Mimo iż dojście do zniszczonych murów nie jest łatwe, to zdecydowanie warto się tam wybrać, choćby dla samych widoków ze wzgórza. Wskazujemy, jak dojechać do ruin zamku Karpień.
Ruiny Zamku Karpień w Górach Złotych – rys historyczny
Państwo karpieńskie na swoją siedzibę wybrało leśne wzgórze, które zdecydowanie wyróżniało się nad całą okolicą. Nie chciano tworzyć stolicy w istniejących osadach, które już wtedy posiadały sporo domostw. Taka decyzja była podyktowana m.in. kwestią bezpieczeństwa. O ile zabudowy pod wzniesieniem obce siły mogły łatwo zdobyć, o tyle szturmowanie wyniosłej góry do prostych nie należało. Zamek został ulokowany w miejscu strategicznym – nieopodal rozdroża, które stanowiło ważny trakt handlowy. Choć państewko przetrwało ponad 100 lat, to czas wojen husyckich praktycznie zakończył jego istnienie. Jeszcze w XV wieku niedużą twierdzę niemal całkowicie zrujnowano. Mimo prób odbudowy, dzieło zniszczenia zostało dokonane w 1431 roku. Zamek, w następnych dziesięcioleciach, wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Nigdy jednak nie została mu przywrócona pierwotna forma. Stał się całkowitą ruiną w pierwszej dekadzie XVI wieku. Dziś pozostały po nim jedynie nieliczne fundamenty, wybrakowane fragmenty murów i porozrzucane dookoła kamienie. To miejsce zaniedbane, które pamięta niesamowitą historię lokalny bitew i życia średniowiecznych społeczeństw.
Gdzie znajdują się ruiny Zamku Karpień obok Lądka-Zdroju?
Dokładna lokalizacja ruin Zamku Karpień nie jest najprostsza do oznaczenia. Obiekt znajduje się z dala od zabudowań mieszkalnych, niemal w połowie szlaku pieszego prowadzącego od miejscowości Stary Gierałtów do Lądka-Zdroju. Nie jest on jednak położony tuż przy głównym trakcie szlaku, ale nieco głębiej na wzgórzu, do którego nie dosyć trudno trafić. Trasa podejścia od Lądka-Zdroju nie należy do najłatwiejszych. Droga jest bardzo słabo oznakowana. Sprawę utrudnia brak zasięgu sieci komórkowej, a także problemy z ustaleniem dokładnego położenia GPS. Najlepiej, przed wyruszeniem na pieszą wycieczkę, zaopatrzyć się w papierową mapę. Po drodze mijamy wiele punktów orientacyjnych, m.in. platformę widokową, skalną bramę, rozdroże zamkowe. Należy wziąć dużą poprawkę na trasy udostępniane w Internecie. Nie zawsze pokrywają się z rzeczywistym przebiegiem dróg. Poniżej wskazujemy, ile zajmuje dojście do ruin z poszczególnych punktów startowych.
- Szlak niebieski z Lądka-Zdroju (dojście zajmuje ok. 100 minut).
- Szlak niebieski ze Starego Gierałtowa (dojście zajmuje ok. 90 minut).
- Szlak zielony z Przełęczy Gierałtowskiej (dojście zajmuje ok. 120 minut).
- Szlak zielony z Przełęczy Lądeckiej (dojście zajmuje ok. 90 minut).
Jaką przyszłość stoi przed Zamkiem Karpień?
Zamek Karpień to tak naprawdę ruiny rozmieszczone na obszarze kilku tysięcy metrów kwadratowych. Kilkanaście lat temu zrealizowano tutaj badania archeologiczne. Na początku XXI wieku gmina zainaugurowała program ochrony zabytku, przeznaczając na to cele pozyskiwane z funduszy EU. Nie opracowano jak dotąd planu, który wskazywałby na działania dążące do odbudowy historycznych budynków obronnych. Zamek Karpień porasta gęsta roślinność i z każdym rokiem widać go coraz mniej, dlatego koniecznie warto odwiedzić to miejsce.