We współczesnych granicach powiatu kłodzkiego znajduje się przynajmniej kilkanaście zabytkowych pałaców wzniesionych jeszcze przed pierwszą wojną światową. Jednym z nich jest obiekt usytuowany w Bożkowie, czyli niewielkiej miejscowości położonej w gminie Nowa Ruda. Bez wątpienia jest to główny wyróżnik tej małej wioski, której historia sięga pierwszej połowy XIV wieku. Przedstawimy informacje dotyczące Pałacu w miejscowości Bożków, czyli atrakcji położonej stosunkowo niedaleko Ośrodka Turystycznego Bolko. Podpowiemy, dlaczego odwiedzić to miejsce, jak wejść do Pałacu w Bożkowie oraz jaka jest historia tego obiektu.
Historia Pałacu w Bożkowie
Niepowtarzalny i imponujący – takie określenia o Pałacu w Bożkowie można znaleźć w wielu źródłach internetowych. To miejsce, które słynie z niezwykle ciekawej architektury. W swojej dosyć długiej historii był wielokrotnie przebudowywany. Pierwotnie budowla powstała jako budynek późnorenesansowy. Kolejny remont sprawił, iż konstrukcja zyskała charakter barokowo-klasycystyczny. Po wielkim pożarze pod koniec XIX wieku pałac częściowo odrestaurowano w stylu neorenesansowym. Warto jednak wrócić do samego początku, czyli w przypadku tej atrakcji Ziemi Kłodzkiej, aż do 1570 roku. Arystokrata i starosta hrabstwa kłodzkiego, J. G. von Götzen, nabył dobra od zakonu jezuitów i rozpoczął budowę kościoła oraz innych konstrukcji w pobliżu. Później z inicjatywy hrabiego von Magnisa ukończono wznoszenie obiektu pałacowego. Założono tam park, urozmaicono teren i poczyniono wiele inwestycji wokół obiektu. Pod koniec XVIII wieku budowla była już po pierwszej przebudowie i obecnie można stwierdzić, iż w dużej mierze już przypominała swoim kształtem dzisiejszy obiekt.
Dzisiejszy, opuszczony Pałac Bożków
Pałac w Bożkowie swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Niegdyś odwiedzały go osobistości z całego świata, m.in. królowie Prus, a także 6. prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams, jeszcze przed objęciem urzędu. W Bożkowie kręcono również sceny do filmu Dreszcze z 1981 roku, a także do wielu nowszych produkcji. Na początku lat 80. XX wieku urzędnicy wpisali pałac na oficjalną listę zabytków województwa. „Zamek” w Bożkowie jest bez wątpienia obiektem jedynym w swoim rodzaju. Posiada dwie strzeliste wieże, a elewacja budynku nosi na sobie bogate zdobienia. Ze względu na swoją wartość zabytkową, historyczną i architektoniczną, jest określany perłą Ziemi Kłodzkiej. Pałac przez wiele lat był zaniedbywany i sukcesywnie popadał w ruinę. Obecnie jest nieruchomością wystawioną na sprzedaż. Obiekt, wraz z całą działką, został wyceniony na ok. 6,7 mln złotych.
Jak dojechać do Pałacu w Bożkowie?
Pałac w Bożkowie zlokalizowany jest tuż przy głównym rozjeździe w miejscowości, a dokładniej przy głównej drodze (współrzędne: 50°30’50.7″N 16°34’33.6″E). Naprzeciwko kompleksu pałacowego stoi Kościół świętych Piotra i Pawła, a także boisko do piłki nożnej. Kilkadziesiąt metrów na zachód od „zamku” znajduje się rozległy park, który dzisiaj również jest terenem prywatnym. Poniżej wyjaśniamy, jak dotrzeć do opisywanej atrakcji z okolic Stronia Śląskiego lub Bolesławowa. Szczegółowy plan trasy dostępny jest tutaj: dojazd do Pałacu w Bożkowie – mapa.
Ruszając z Ośrodka Turystycznego Bolko mamy do pokonania ok. 47 km drogi samochodem. Przede wszystkim należy kierować się w stronę Kłodzka. Z drogi krajowej nr 33 wjeżdżamy w DK8 na wysokości sklepu Castorama, a następnym zjeździe skręcamy w kierunku zachodnim, czyli na drogę wojewódzką nr 381. Jedziemy nią ok. 10 km, po czym skręcamy w lewo zgodnie ze znakami prowadzącymi do Bożkowa. Jeśli trafimy do miejscowości, bez większego trudno odnajdziemy zarówno kościół, jak i słynny zespół pałacowy, który jest głównym tematem niniejszego wpisu.
Czy można zwiedzać Pałac w Bożkowie?
Niestety, zwiedzanie Pałacu w Bożkowie jest obecnie niemożliwe. Zarówno jego wnętrze, jak i teren ogrodu są zamknięte. Czy można w jakiś sposób wejść do Pałacu w Bożkowie? Nie mamy co do tego pewności. Obiekt trafił jakiś czas temu na listę ogłoszeń nieruchomości do sprzedaży. Co więcej, na elewacji budynku oraz w innych miejscach umiejscowiono system monitoringu. „Zamek” w Bożkowie jest ogrodzony i strzeżony przez ochronę. Atrakcję można podziwiać jednak z zewnątrz. Budynki znajdują się tuż przy drodze, zatem bez większego trudu można zapoznać się z architekturą tego niezwykłego miejsca. Budowla była przez lata zaniedbywana, przez co jej kondycja pozostawia wiele do życzenia. A szkoda, bo Pałac w miejscowości Bożków to miejsce, które kryje w sobie niezwykłą historię i jest bez wątpienia historycznym dziedzictwem powiatu kłodzkiego.