Włochy mają swoją popularną Torre pendente di Pisa, Holandia może się pochwalić przechyloną Oude Kerk w mieście Delft, zaś w Polsce, w województwie dolnośląskim, znajdziemy ceglaną, przekrzywioną basztę, która posiada całkiem pokaźne odchylenie względem pionu. W jakim mieście w Polsce jest krzywa wieża? Okazuje się, że znajduje się ona w całkiem niewielkiej odległości od Ośrodka Turystycznego Bolko, gdyż mieści się w Ząbkowicach Śląskich. O szczegółach tego niezwykłego miejsca piszemy poniżej.
Polska krzywa wieża na Śląsku – opis miejsca
Historia Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich jest owiana tajemnicą. Nie zachowały się żadne dokumenty, które mogłyby wskazywać na datę jej powstania. Eksperci szacują, iż mogła ona wchodzić w skład kompleksu zamkowego, który wznosił się w tamtym miejscu jeszcze przed powstaniem miasta. Inni historycy są z kolei zwolennikami teorii, jakoby baszta pełniła funkcję dzwonnicy już w pełni funkcjonującym miasteczku. Wiemy, iż właśnie jako dzwonnica funkcjonowała od czasów średniowiecza, aż do ubiegłego wieku. Trudno jednak wskazać, czy zawsze miała takie przeznaczenie. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich po odbudowie w XIX wieku mierzy 34 metry.
Dlaczego wieża w Ząbkowicach jest krzywa?
Kolejną zagadką jest nieregularny kształt ząbkowickiej wieży. Nie ma pewności, z jakich powodów ma ona nietypowy wygląd. Istnieją trzy teorie, które próbują wytłumaczyć to zjawisko. Pierwszą z nich jest najbardziej banalna i dotyczy po prostu… zamysłu architektów. Wieża od początku miała być krzywa i taką też została stworzona. Przeciwnicy tego poglądu twierdzą, iż budowla była na początku prosta, a ruchy tektoniczne, jakie miały miejsce w regionie przed wiekami, „skrzywiły” jej formę. Ostatnia teoria wskazuje na rolę podmokłego terenu Ząbkowic Śląskich. Zgodnie z tą tezą baszta odchyliła się od pionu w wyniku osiadania fundamentów. Niełatwo jednoznacznie stwierdzić, która z tych hipotez jest najbliższa prawdy. Najwięcej przesłanek skłania historyków pozostania przy teorii ruchów tektonicznych, jakie miały miejsce w XV wieku w tym regionie Europy.
Gdzie dokładnie jest zlokalizowana wieża w Ząbkowicach?
Krzywa Wieża stoi w centrum Ząbkowic Śląskich, przy skrzyżowaniu ul. Długiej oraz ul. Świętego Wojciecha (ok. 30 metrów od miejskiego rynku). Jest to lokalizacja atrakcyjna turystycznie. Na dużym placu rynkowym znajduje się kilka restauracji, Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki oraz wiele lokali handlowo-usługowych. W samym centrum można pozostawić swój samochód i przespacerować się po zabytkowych uliczkach miasta. Odległość od Krzywej Wieży do naszego Ośrodka Bolko wynosi obecnie ok. 60 kilometrów. Warto śledzić aktualne informacje drogowe, gdyż w niedalekiej przyszłości czas przejazdu się skróci, z uwagi na ukończenie remontu drogi wojewódzkiej nr 390. Zmotoryzowani mogą obrać także nieco krótszą drogę, która wiedzie przez obszar naszych południowych sąsiadów. Wówczas za Lądkiem-Zdrój należy skręcić na czeski Javornik, a następnie podążać do Złotego Stoku – i dalej, zgodnie ze znakami drogowymi, pojechać w kierunku Ząbkowic Śląskich przez ok. 20 kilometrów.
Ciekawostki o Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich
Odchylenie konstrukcji wieży od pionu cały czas się zwiększa. Obecnie wynosi ono ok. 2,14 metra. W latach 70. ubiegłego wieku wynosiło ono o ok. 15 centymetrów mniej. Na wieżę można wejść (na jej szczycie znajduje się punkt widokowy). Ile schodów ma Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich? Całkiem sporo, ponieważ trzeba pokonać aż 139 schodów w górę. Od 2000 roku wieża figuruje w rejestrze zabytków. Przed kilkoma laty wieżę poddano renowacji. Po kilkumiesięcznej przerwie znów została udostępniona zwiedzającym. Atrakcja jest otwarta codziennie od 9:30 do 17:30. Wstęp jest płatny i odbywa się z przewodnikiem. Wejście kosztuje 18 (bilet normalny) lub 15 złotych (bilet ulgowy). Istnieje możliwość zakupu biletów łączonych oraz rodzinnych, co jest dobrą opcją dla osób podróżujących w grupie.