Południowa część powiatu kłodzkiego obfituje w wyjątkowo urokliwe miejscowości. Bez wątpienia takim miejscem jest Kletno, czyli niewielka wioska, którą obecnie zamieszkuje zaledwie kilkadziesiąt osób. Niegdyś wieś miała zostać drugim Zakopanem – z sanatoriami i wyciągami górskimi. Choć ambitne plany inwestycyjne nigdy się nie powiodły, to miejscowość wciąż posiada ogromny potencjał turystyczny. Co warto zwiedzić w Kletnie? Przedstawiamy krótką historię wioski i wskazujemy, dlaczego warto tutaj wpaść.
Kletno – wieś nieopodal Stronia Śląskiego
Kletno to mała wieś skryta w dolinie Kleśnicy. Z każdej strony otaczają je pagórki tworzące podnóże Śnieżnika. Obszar administracyjny miejscowości w całości wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Kletno wraz ze swoim przysiółkiem (Klecienko) wcina się w przestrzeń górską, będąc jednocześnie oddzieloną od pozostałych wiosek terenem zalesionym. Usytuowanie geograficzne miejscowości jest niezwykle atrakcyjne pod kątem turystycznym. Niecodzienny mikroklimat, wszechobecna zieleń i dziewicza przyroda – to aspekty, które przyciągają miłośników pieszych eskapad właśnie w ten obszar Polski. Walory przyrodnicze mieszają się tutaj z atrakcjami stworzonymi pracą człowieka.
Krótka historia wsi Kletno
Historia Kletna, tak jak wielu innych miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej, jest nierozerwalnie związana z górnictwem. Założycielami miasteczka byli osadnicy, którzy najprawdopodobniej zajmowali się wydobywaniem rudy żelaza. Pierwsze przekazy historyczne pochodzą z początku XIII wieku, choć dokładnie nie da się stwierdzić, czy wówczas już Kletno istniało w zorganizowanej formie. Wiemy jednak, że w XV wieku Kletno już pojawiało się w zapisach kronikarskich. Zachowały się dokumenty, w których opisano wówczas nabycie przez kupców ze Świdnicy lokalnej kopalni żelaza. W połowie XVI wieku powstał Bolesławów, a obok ustanowiono Kletno jako dobro państwowe.
Jak Kletno rozwijało się na przestrzeni wieków?
Choć dziś Kletno jest ustronną i cichą miejscówką, to nie zawsze tak było. W XVIII wieku miejscowość należała do tzw. klucza strońskiego, a zatem stanowiła jedno z licznych dóbr austriackiego arystokraty i ambasadora, Michała Wenzel von Althanna. Intensywnie wydobywano tutaj nie tylko rudy, ale także wapień z kamieniołomu. W Kletnie funkcjonowały również tartaki i młyny wodne. Eksploatowano bogate złoża marmuru i fluorytu. Można zatem stwierdzić, iż wioska w wieku XVIII i XIX przeżyła prawdziwy rozkwit przemysłowy. W dwudziestoleciu międzywojennym Kletno straciło swoją robotniczą formę i przeobraziło się w wioskę letniskową. Założono tutaj liczne kwatery i pensjonaty, które przyjmowały gości szukających wytchnienia.
Kletno współcześnie – co się zmieniło?
W latach 70. XX wieku utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy, który zajmuje obecnie sporą część południowego obszaru powiatu kłodzkiego, włącznie ze wsią Kletno. W tym samym czasie dyskutowano na temat rozwoju infrastrukturalnego miejscowości. Chciano stworzyć tutaj rozbudowany, górski kurort, który przypominałby w swojej formie ten zakopiański. Plany nie zostały ostatecznie zrealizowane, a Kletno pozostało zaciszną wsią, pozbawioną przepychu i megalomańskich naleciałości. Dziś jest to niezwykle spokojne miejsce, w którym znajduje się ledwie kilkadziesiąt nieruchomości. Zgodnie z danymi statystycznymi GUS, obecnie mieszka tutaj na stałe mniej niż 50 osób. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim wynajmem lokali dla turystów.
Najważniejsze atrakcje wsi Kletno
Kletno, mimo niewielkiej zajmowanej powierzchni, posiada wiele ciekawych atrakcji i miejsc historycznych. Tuż przy wjeździe do wsi od strony północnej znajduje się nieduży park rozrywki z parkiem linowym i stanowiskami do gry w minigolfa. Nieco dalej, jadąc w kierunku południa nieutwardzoną drogą, trafimy na interesujący zabytek w postaci kamienno-drewnianej dzwonnicy. Znajduje się ona na północnym stoku góry Młyńsko. Zbliżając się do punktu centralnego miejscowości, możemy natrafić na kolejne, warte odwiedzenia miejsca.
- Kopalnia Uranu Kletno. Wraz z podziemną trasą turystyczno-edukacyjną. Na miejscu można skorzystać z pomocy przewodnika, który oprowadza turystów średniowiecznymi tunelami pod powierzchnią gruntu.
- Muzeum Ziemi w Kletnie. Niecodzienna wystawa skamieniałości, minerałów oraz innych historycznych eksponatów. Obok muzeum działa także mały jura park z figurami dawnych zwierząt.
- Kamieniołom Kletno nr I. Pozostałość po niegdysiejszym kamieniołomie, wokół którego można spacerować. To bardzo fotogeniczne miejsce, w którym warto zrobić kilka zdjęć.
- Źródło Marianna. Położone tuż obok kamieniołomu źródełko, z którego cały czas płynie woda. Łatwo do niego trafić, gdyż mieści się tuż przy samej drodze.
- Jaskinia Niedźwiedzia. Jedna z niewielu dobrze zachowanych jaskini posiadających przepiękne stalagmity. Zwiedzanie zajmuje nawet kilkadziesiąt minut, dlatego warto nastawić się na długi spacer.
To oczywiście nie wszystko. W pobliżu Kletna znajdziemy wiele innych celów podróży, w tym liczne rezerwaty przyrody, pozostałości po dawnych kopalniach i współczesne parki rozrywki.
Jak dojechać autem do Kletna?
Kletno jest położone na południe od Stronia Śląskiego. Przez wieś przebiega jedna, utwardzona szosa, która łączy Janową Górę ze Starą Morawą. Do Kletna można dostać się także pieszo, korzystając z licznych szlaków pieszych prowadzących m.in. od strony Kamienicy czy Schroniska na Śnieżniku. Najłatwiej oczywiście podjechać tutaj samochodem. Odległość od naszego Pensjonatu Bolko do Kletna wynosi zaledwie kilka kilometrów. Trasa biegnie przez Starą Morawę, tuż obok kąpieliska. Później należy obrać kierunek zachodni, mijając po drodze Wapiennik Łaskawy Kamień. Osoby, które lubią długie spacery, mogą podejść do Kletna na nogach, rezygnując z podróżowania autem. Warto jednak pamiętać, że droga ze Stronia Śląskiego posiada kilka wzniesień, co może wpłynąć na komfort pieszej wędrówki. Co więcej, nie kursują tutaj autobusy, dlatego awaryjny powrót jest możliwy jedynie transferem prywatnym.