Pogranicze Niziny Śląskiej oraz Przedgórza Sudeckiego to atrakcyjny krajobrazowo obszar, który jest położony w stosunkowo niewielkiej odległości geograficznej od Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się tutaj kilka dużych jezior, które wchodzą w skład Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren ten posiada bogatą florę i faunę. Występuje tutaj sporo gatunków ryb i ptaków, w tym również tych bliskich otrzymania statusu zagrożonych wyginięciem. Poniżej przybliżymy charakterystykę Jeziora Nyskiego i Otmuchowskiego, a także zapoznamy czytelników z innymi, ciekawymi miejscami w pobliżu Nysy wraz z podaniem odległości od Pensjonatu Bolko.
Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie to duży zbiornik retencyjny, który jest zaporą na Nysie Kłodzkiej. Został wybudowany w 1971 roku, a rok później pełnił już swoją podstawową funkcję eksploatacyjną. Zalew posiada powierzchnię niemalże równą 20 km², co sprawia, że jest niewiele mniejszy od całkowitej powierzchni Nysy. Inną nazwą tego obiektu jest Jezioro Głębinowskie (od określenia wsi wypoczynkowej, która znajduje się na północnym brzegu). Podstawowym celem stworzenia Jeziora Nyskiego było zapobieganie skutkom ewentualnych powodzi. Zbiornik spełniał i spełnia nadal funkcję retencyjną. Do zbiornika przylegają także inne miejscowości, w których znajduje się infrastruktura turystyczna. Mowa o m.in. Skorochowie, Wójcicach oraz Zamłyniu, czyli wysuniętej najbardziej na zachód części miasta Nysy. Kompleks sztucznych jezior nieopodal Nysy, z których najpopularniejszym z nich jest Zbiornik Nyski przyciągający wielu plażowiczów i wędkarzy. Dużym atutem tego miejsca jest bliskość ważnych szlaków komunikacyjnych. Nad północną częścią zalewu znajduje się droga krajowa nr 46 łącząca Kłodzko z Częstochową. Obok niej biegnie linia kolejowa z dwoma przystankami w odległości ok. 1500-2000 metrów od brzegu jeziora (przystanki Wójcice i Goświnowice). Kolej jeździ tędy okresowo.
- Odległość od Ośrodka Turystycznego Bolko: ok. 50 kilometrów (60 minut jazdy samochodem).
- Atrakcje – Jezioro Nyskie: plaża, ośrodki wypoczynkowe, punkty widokowe, zapora, gastronomia.
- Jaki środek transportu wybrać: preferowany dojazd samochodem (liczne parkingi, np. w Głębinowie i Nysie) lub pociągiem regionalnym do Wójcice bądź Goświnowice (aktualnie wyłącznie w piątki i soboty).
- Jezioro Nyskie mapa: współrzędne GPS – 50°27′27″N 17°16′51″E.
Plaża Skorochów
Plaża Skorochów to największa plaża udostępniona dla turystów przy Jeziorze Nyskim. Działa na niej niewielka przystań dla jednostek pływających. Piaszczysty brzeg rozciąga się po łuku na niemal 500 metrów szerokości. Przy plaży znajduje się tymczasowy punkt medyczny i ratowniczy, a także wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego. Na jej terenie znajdziemy również kilka beach barów, strefę gastronomiczną oraz boisko do siatkówki plażowej. W sezonie wakacyjnym na południowym krańcu plaży rozstawiana jest scena, na której koncerty grają różni artyści. Parking Plaży Skorochów znajduje się tuż przy drodze wojewódzkiej 489, ok. 500 metrów od brzegu jeziora. To bardzo duży obiekt, który służy nie tylko plażowiczom, ale także przewoźnikom i kierowcom zawodowym. Na parkingu odnajdziemy toalety, prysznice oraz zaplecze gastronomiczne i hotelarskie. Część atrakcji, szczególnie tych ulokowanych bezpośrednio na plaży, funkcjonuje przede wszystkim w okresie letnim.
Jezioro Nyskie – Plaża Skorochów
Opinie o Plaży Skorochów są przeważająco dobre. Turyści sądzą, iż jest to „fajne” miejsce z dużą ilością czystego piasku. Plaża doceniana za ładne otoczenie, dobrą bazę gastronomiczną i obecność ratowników. Odbywają się tutaj różne wydarzenia, np. Festiwal Ognia i Wody oraz koncerty muzyczne. Problemem może być okresowy zakwit sinic, dlatego warto śledzić aktualne komunikaty o bieżącej sytuacji kąpieliska. Więcej informacji dotyczących cennika wejścia, parkingu, pola namiotowego i miejsca dla kampera znajduje się bezpośrednio na stronie internetowej ośrodka rekreacji AKWA Marina w Skorochowie. Wiele cennych wiadomości dotyczących najnowszych wydarzeń kulturalnych, koncertów i festiwali publikowanych jest także na fanpage’u ośrodka.
Jezioro Otmuchowskie
Jezioro Otmuchowskie to bliźniaczo podobny do Jeziora Nyskiego zbiornik retencyjny, który powstał na tej samej rzece, czyli Nysie Kłodzkiej. Jest on ziemną zaporą wodną, którą wzniesiono w okresie międzywojennym. Obiekt został oddany do użytku w 1933 roku. Powierzchnia jeziora wynosi 20,6 km², a zatem nieco więcej niż sąsiedniego zbiornika przy Nysie. Zbiornik spełnia nie tylko funkcję retencyjną, ale również energetyczną. Działa tutaj elektrownia wodna, która przeszła kompleksową modernizację w 2014 roku. Jezioro Otmuchowskie jest mniej uczęszczanym przez turystów miejscem. Znacznie więcej osób wybiera na odpoczynek Jezioro Nyskie, jako obszar z większym zapleczem infrastrukturalnym. Warto zaznaczyć, że przy Otmuchowie nie znajdziemy strzeżonych plaż – to miejsce, które jest polecane przede wszystkim wędkarzom oraz użytkownikom jednostek pływających. Nie oznacza to jednak, że nie warto się tutaj wybrać. Szczególnie ciekawym miejscem jest ok. 200-metrowa plaża znajdująca się na stronie północnej. Na południu znajdziemy z kolei kilka restauracji, zaporę wodną i ładny punkt widokowy. Warto obejrzeć również elektrownię wodną, która znajduje się przy ujściu Nysy z jeziora nieopodal miejscowości Otmuchów.
- Odległość od Ośrodka Turystycznego Bolko: ok. 47 kilometrów (55 minut jazdy samochodem).
- Atrakcje – Jezioro Otmuchowskie: plaża, ośrodki wypoczynkowe, punkty widokowe, zapora, gastronomia.
- Jaki środek transportu wybrać: preferowany dojazd samochodem (parking m.in. w Otmuchowie i przy drogach lokalnych) lub pociągiem regionalnym do stacji Otmuchów Jezioro (aktualnie wyłącznie w piątki i soboty).
- Jezioro Otmuchowskie mapa: współrzędne GPS – 50°27′48″N 17°07′20″E.
Zalew Paczkowski
Trzecim, znacznie mniejszym zbiornikiem wchodzących w skład kaskady na Nysie Kłodzkiej jest Zalew Paczkowski, który składa się z dwóch oddzielnych zbiorników: Topola i Kozielno. Ciekawostką jest to, że mniej więcej pośrodku wschodniego zbiornika przebiega nieregularna granica województwa opolskiego i dolnośląskiego. Nieopodal Paczkowa funkcjonuje kopalnia surowców mineralnych, elektrownie wodne i wiele obiektów agroturystycznych. To miejsce chętnie wybierane przez użytkowników kamperów jako obowiązkowy przystanek nieopodal Nysy. W Kozielnie funkcjonuje z kolei niewielka plaża umiejscowiona tuż obok placu festynowego. W pobliżu znajdziemy także wiele ścieżek turystycznych, park oraz sklep wielobranżowy.
- Odległość od Ośrodka Turystycznego Bolko: ok. 39 kilometrów (50 minut jazdy samochodem).
- Atrakcje – Zalew Paczkowski: plaża, ośrodki wypoczynkowe, punkty widokowe, zapora, gastronomia.
- Jaki środek transportu wybrać: preferowany dojazd samochodem lub pociągiem do stacji Paczków (kursują tutaj okresowe pociągi regionalne oraz dalekobieżne (kierunki Kraków Główny i Jelenia Góra).
- Zalew Paczkowski mapa: współrzędne GPS – 50°28′30″N 16°58′02″E.
- Koordynaty według Google Maps: 50.47336478028854, 17.28151757446367