Na terenie stopniowo wyludniającej się wsi Marcinków w powiecie kłodzkim znajduje się łagodne wzniesienie o wyjątkowo atrakcyjnych walorach krajobrazowych. Góra Skowronia, bo o niej mowa, to przepiękna lokalizacja, która pozwala obserwować piękno sielskiej okolicy. Można z niej podziwiać efektowną panoramę Sudetów Wschodnich w dowolnym kierunku – bez problemu dostrzeżemy większość pasm górskich znajdujących się na terenie Kotliny Kłodzkiej. Wskazujemy, jak dostać się na ten punkt widokowy oraz co warto zobaczyć, zanim udamy się w miejsce docelowe.
Łatwo dostępny punkt widokowy u podnóża Czarnej Góry
Góra Skowronia to przystępny punkt widokowy, który znajduje się w północnej części opustoszałego już niemalże całkowicie Marcinkowa. W uroczej wsi mieszka zaledwie kilka osób – działa tu również przynajmniej jedno gospodarstwo leśne. Wypasa się tutaj również krowy i inne bydło. Miejscowość zachowała swój spokojny, wiejski charakter. Na rozstaju dróg, tuż obok ruin kościoła w Marcinkowie, można spotkać całkiem spore grupy pieszych. Przez te tereny przebiega jeden ze szlaków turystycznych prowadzących do Białej Wody. Wierzchołek wzniesienia jest łatwy do zdobycia, ponieważ prowadzi do niego bardzo łagodna droga nieutwardzona.
Trasa na Górę Skowronią jest krótka i łatwa. Bez problemu pokonają je osoby, które podróżują z małymi dziećmi. Do celu można dojść z wózkiem dziecięcym, czy też przemierzając tę odległość na rowerach. Najłatwiejszy wariant wędrówki rozpoczyna się przy pozostałościach kościoła pod wezwaniem św. Marcina. Przy skrzyżowaniu można zaparkować samochód. Ile czasu wchodzi się na Skowronią Górę? Spacer na wypłaszczony wierzchołek zajmuje zaledwie kilka minut. Szczyt nie jest porośnięty wysoką roślinnością, co też sprawia, iż widoki rozpościerające się z niego są naprawdę wyjątkowe. Miejscowi określają to miejsce jako jeden z najlepszych punktów widokowych w paśmie Krowiarek.
Co warto zobaczyć w drodze na Skowronią Górę?
Podejście pod szczyt Skowroniej Góry rozpoczyna się w samym Marcinkowie, w którym można odwiedzić kilka ciekawych miejsc o znaczeniu historycznym. Znajduje się tutaj zruinowany tartak, wspomniany już wcześniej kościół, dawna sztolnia, kilka kapliczek i pamiętający XIX wiek krzyż kamienny. Spacer w kierunku wzniesienia można rozpocząć w miejscowości Sienna, tuż przy Przełęczy Puchaczówka. To wariant dla osób, które chcą wydłużyć kilkusetmetrowy spacer do przynajmniej kilku kilometrów w jedną stronę. Poniżej piszemy nieco więcej o interesujących miejscach znajdujących się w okolicach Marcinkowa.
Ruiny kościoła na Skowroniej Górze
Kaplica św. Marcina to niefunkcjonujący już od dawna budynek sakralny, który zbudowano pod koniec XVI wieku. Był to niewielki kościół bez wieży, który mieścił się obok cmentarza. Dziś ten obiekt jest bardzo mocno zrujnowany, mimo to wciąż można zobaczyć część jego murów. Wiele nagrobków na położonym tuż przy kościele cmentarzu zostało w ostatnich latach odnowionych. Można zobaczyć tutaj kilkanaście niemieckich i polskich grobów, należących do niegdysiejszych mieszkańców tych ziem. Z pewnością warto odwiedzić to charakterystyczne miejsce z bogatą historią – tym bardziej, iż znajduje się ono na „ostatniej prostej” prowadzącej ku łagodnemu szczytowi Skowroniej Góry.
Kaplica w Białej Wodzie na Skowroniej Górze
Kaplica w Białej Wodzie tuż przy Skowroniej Górze to niewielki budynek o znaczeniu religijnym. Jest to bardzo skromnie wykończony i lekko zaniedbany obiekt, który ma typowo wiejski charakter. Z uwagi na swoje położenie, okolice kapliczki są istotnym punktem odniesienia dla turystów zmierzających w kierunku Marcinkowa lub Przełęczy Puchaczówka. Wiedzie stąd także szlak prowadzący m.in. na górę Suchoń (964 m n. p. m.), będącą jedną z dwunastu szczytów wpisanych na listę Korony Ziemi Kłodzkiej.
Przełęcz Puchaczówka
Przełęcz Puchaczówka to obszar znajdujący się w obniżeniu grzbietów górskich, który oddziela pasmo Krowiarki od Masywu Śnieżnika. Stanowi on m.in. początek szlaku pieszego na Czarną Górę znajdującą się ok. 1500 metrów w kierunku południowym. To także miejsce startowe dla osób udających się w innych kierunkach, m.in. w stronę Wilczyńca, Białej Wody, czy szeroko opisywanego w tym artykule Marcinkowa. Przy przełęczy znajduje się ogólnodostępny parking, przepiękny punkt widokowy oraz kilka punktów hotelowych i gastronomicznych.
- Parking przy przełęczy: 50.26371578674861, 16.80556201244975.
- Szczyt Skowroniej Góry: 50.28792336805373, 16.788905711569974.
- Kościół w Marcinkowie: 50.28408998607029, 16.789846402513838.