Mierzący 964 m n. p. m. szczyt jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych znajdujących się w małej odległości Stronia Śląskiego. Góra zlokalizowana jest około trzech kilometrów na wschód w linii prostej od granic administracyjnych miejscowości. W niniejszym artykule opowiemy o tajemniczej legendzie związanej ze szczytem oraz wskażemy, jak najłatwiej wejść na Łysiec rozpoczynając swoją wycieczkę przy Ośrodku Bolko.
Legenda związana z górą Łysiec
Nazwa opisywanego szczytu Gór Bialskich, będących częścią Sudetów Wschodnich, wzięła się od nietypowej pokrywy części jego wierzchołka. Fachowo taki niezarastający obszar leśny nazywany jest halizną, jednak najpewniej lokalni mieszkańcy skojarzyli niezadrzewiony obszar z łysiną. Góra Łysiec jest oddzielona od innych szczytów Gór Bialskich. Masyw połączony jest z pozostałymi wzniesieniami Przełączą Dział znajdującą się na kierunku południowo-wschodnim względem Łyśca. Szczyt jest znakomitym punktem widokowym na okolicę Stronia Śląskiego. Widać z niego również inne, charakterystyczne punkty regionu kłodzkiego, takie jak Masyw Śnieżnika.
Z Górą Łysiec wiąże się jedna z legend, która w pewnym stopniu przypomina historię Smoka Wawelskiego. Wzniesienie miało być niegdyś obszarem zamieszkania złego smoka, który był prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców okolicznych miejscowości, przynosząc im nieszczęście. Autochtoni mieli wziąć sprawy w swoje ręce i pokonali smoka – paląc lasy na szczycie góry. Pokonany smok podobno upadł i rozerwał szczyt na dwie części. Miejsce, w którym został unicestwiony, przemieniło się w nieurodzajne gołoborze. Wydaje się jednak, że legenda z dekady na dekadę traci swoją moc. Górę Łysiec coraz odważniej zaczynają porastać młode drzewa, zatem szczyt nie jest już całkowicie pusty.
Lokalizacja Łyśca względem Ośrodka Bolko
Pensjonat Bolko jest usytuowany w niedalekiej odległości od wzniesienia, dlatego wybranie się na pieszą wycieczkę może być bardzo przyjemnym sposobem na urozmaicenie swojego pobytu w tej okolicy. Na Górę Łysiec prowadzą dwa dobrze opisane szlaki turystyczne:
- żółty ze Stronia Śląskiego,
- niebieski ze Starego Gierałtowa.
Łatwiejszym z nich jest ten drugi, który rozpoczyna swój bieg w okolicach Starego Gierałtowa. Podróż można rozpocząć w okolicach mostku nad Białą Lądecką, pozostawiając samochód przy drodze, pamiętając o zajęciu bezpiecznego miejsca niezagrażającego innym uczestnikom ruchu. Szlak niebieski, określany na niektórych mapach Starą Drogą Kresową, przechodzi obok grupy skał nazwanej Trzema Siostrami. Następnie należy podążać przez ok. jeden kilometr prosto, dalej zaś skręcamy w prawo i wchodzimy pod górę – w kierunku Gołogóry oraz Łyśca. Żółty szlak pieszy rozpoczyna się w Stroniu Śląskim i biegnie przez Goszów, wzdłuż rzeki Młynówka i Popówka. Pierwszym bardzo charakterystycznym punktem orientacyjnym szlaku jest Przełącz Dział łącząca zarówno szlak niebieski, jak i żółty. Następnie skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach ponownie w lewo.
Obecnie szczyt Łysiec jest rzadko uczęszczany przez turystów. Odwiedzają go głównie paralotniarze, którzy wykorzystują dogodne warunki terenowe do trenowania startów i lądowań. Mimo wszystko warto odwiedzić to dzikie i niepozorne miejsce. Ze szczytu można podziwiać naprawdę piękne krajobrazy. Wejście i zejście z mierzącego niespełna 1000 metrów wzniesienia nie jest szczególnie wymagające. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż ścieżki leśne są miejscami mocno porośnięte, co utrudnia wchodzenie z bagażem czy dziećmi.
- Koordynaty GPS według Google Maps: 50.2900612737041, 16.924945584907682